Hasan Güven: Sivil toplum örgütlerinin asli görevlerini yerine getirmelerini istiyoruz

Fantazi örme kumaşta sektörün tanınmış şirketlerinden biri olan Güven Örme’nin genel müdürü Hasan Güven ile gerçekleştirdiğimiz röportajda, 2018 yılını ve sektörün sorunlarını sizler için konuştuk. İşte yanıtlar:

2018 yılını değerlendirir misiniz? Nasıl bir yıldı?

2018 genel anlamda çok çok zor bir yıldı. Her anlamda. Özellikle döviz rakamlarının yukarı çıkması ile birlikte pamuk fiyatlarının belirsizliği bizleri ve de müşterilerimizi ciddi anlamda yıprattı. Ticarette en büyük sıkıntı belirsizliktir. Bunu çok net bir şekilde 2018’de yaşadık. İnşallah böyle bir yılı asla bir daha yaşamayız.

2019 yılı için beklentileriniz nedir?

2019 yılı çok temkinli bir yıl olacak 2018’den birçok dersler çıkardık birçok müşterimizle yollarımızı ayırdık. Bizleri ciddi anlamda kullanan maddi ve de manevi üzen müşteri profilleri ile çalışmalarımıza ara verdik. Ticaret ciddiyet isteyen bir olgudur. Biz Güven Örme olarak 15 yıldır buna uyarak çalışıyoruz. Herkesin buna uymasını diliyorum. 2019 özel bir yıl olacak bundan hiç bir endişem yok. Herkes kendine çeki düzen verecek ya da kaybolup gideceklerdir.

Piyasada ne gibi sıkıntılar var?

Piyasaların en büyük sıkıntısı güvendir. Güvenin olmadığı ortamda yapılan ticarettin de bir anlamı olmaz.  Herşeyden önce ortada çok ciddi bir enflasyon sorunu var. Kimine göre bu %25 kimine göre %80. Bir enflasyon var ve bunu şimdiye kadar düşürmek mümkün olmadı olmayacak da. Özellikle elektirik doğalgaz fiyatlarındaki artışlar çalıştığımız fabrikaları zor durumda bırakmıştır. Fabrika sahibi dostlarımız büyüklerimiz ile sürekli görüşüyoruz. Onlar da bizler için olmazsa olmazlarımızdır bu gemiyi hep beraber yüzdüreceğiz.

Bundan tüm sivil toplum  örgütlerine sesleniyorum: Artık üreticinin ve tüketicinin yanında olun. Hükümetin yapmış olduğu yanlışlar olduğunda görmemezlikten gelmemelerini, üretimin olmadığı, tüketimin olmadığı bir ülke büyüyemez kalkınamaz. Sivil toplum örgütlerini asli görevi olan üretici ve de tüketicinin haklarını sonuna kadar korumalarını istiyoruz. Göstermelik değil icraatlarıyla…

Dolar kurunun iniş çıkışı ihracatı nasıl etkiliyor?

Döviz kurunun 2018 Ağustos ayında yükselmesi birçok ihracat yapan imalatçıları mutlu etmiştir fakat o dönemde alınan siparişlerin o günkü kurları çok çok yüksekti. Bedeller gelmeye başladığında döviz kurlarında ciddi düşüşlerden dolayı birçok ihracat yapan müşterilerimiz ciddi anlamda hanelerine zarar yazmışlardır. Altından kalkan oldu kalkamayan oldu.  O dönem bir de banka faiz oranları %40’ları geçti ve bu sektörümüze çok ciddi anlamda zararlar verdi. Birçok firma ya kapandı ya da konkortoda ilan etmek zorunda kaldı. İyi niyetle konkorto da ilan edenler mutlaka vardır, bir şekilde borçlarını yapılandırmak ödemek isteyen de ama birçok şirket konkartodoyu kötüye kullanarak kendi lehlerine kazanca dönüştürmektedir. Bunları iyi ayırt etmek gerekiyor.

Enerji maliyetleri arttı, sektöre etkisi nasıl oldu?

Enerji ve dövizin artışından dolayı kumaş fiyatları 2018  ağostos ayında %50 oranında bir artışa sebep olmuştur.  Döviz kuru aşağıya indikçe kumaş fiyatlarında aşağıya doğru inişler başlamıştır. İplik fiyatlarında bir gevşeme oldu ancak boyahane kısmında bir indirim söz konusu olmadı. Onlarında kendilerine göre haklı yanları var, saygıyla karşılıyoruz.

Özetle şunu ifade etmek isterim ki, 2019 çok zor bir dönem olacak. Allah herkese bol kazançlar vermesini diliyorum yeni yıl hayırlara vesile olsun.

 

 

 

 

Çobançeşme Mh.Meltem1 Sk.

No:7 Kat: 1-2-3

Y.bosna-B.evler/İstanbul

Tel: +90212 451 65 56

Share this post:

Related Posts

Leave a Comment