İHKİB Başkanı Gültepe: Hazırgiyim üretiminde %2 -%2,5 oranında daralma var

İHKİB Başkanı Mustafa Gültepe bugün katıldığı Bloomberg HT’de hazırgiyim sektörünü değerlendirdi.

Önemli tespitlerde bulunan Gültepe, Toki ile birlikte işbirliği yaparakDoğu’da atıl binaları fabrikalara çevirelim, önderisinde bulundu. Yaratacağımız istihdam ile tersine göçü başlatalım, diyen Gültepe şu açıklamaları yaptı.

  • En güzel iş üretim yapmak. Toplumunuza ve çevrenize olumlu katkı sunuyorsunuz. Bunun için yerinde teşvik uygulamasına ağırlık verilmesini istiyoruz. Türkiye’nin üretime ihtiyacı var ve bunun için yatırım yapmalı.
  • Hazırgiyim sektörü olarak işgücü piyasasına olumlu katkı sağlayan en önemli sektörlerdeniz.Açıklanan rakamlara göre ekim ayı işsizlik %10,3’ten %11,6’ya yükselmesine rağmen sektörümüz istihdamı bugüne kadarki en yüksek seviye olan 515 bine yükseldi.
  • Hazırgiyim üretiminde %2 -%2,5 oranında daralma var. Dövizdeki dalgalanma sebebi ile birim fiyatlarımız bir miktar düştü. Fakat bu daralmanın Mart ayından sonra pozitif yönde değişeceğine inanıyorum.
  • %71 ile 1. pazarımız olan AB ülkelerine ihracatta büyük bir daralma beklemiyoruz. Avrupa’dan sonra hedef pazarlarımız Amerika ve İskandinav ülkeleri.
  • Türkiye’yi tekrar üretim üssü haline getirmeliyiz, kadın çalışanları istihdama ve üretime katmalıyız.
  • Hem hedef pazarlarımız hem de mevcut pazarlarımızdaki ihracat payımızı arttırmak için farklı projelerimiz var. Kurlarla ilgili bir sıkıntı yaşamazsak eski gücümüze geri döneriz.

 

Share this post:

Related Posts

Leave a Comment