Yeşim Tekstil Ağrı’da 5 bin kişilik fabrika inşa ediyor

Başta Nike olmak üzere birçok dünya markasına üretim yapan Yeşim Tekstil Ağrı’da 5 bin kişiyi istihdam sağlayacak bir fabrika inşa ediyor. Bu yıl içinde, kışa girmeden faaliyete geçecek olan fabrika devlet teşviği kapsamında inşa ediliyor.

Yeşim Tekstil CEO’su Şenol Şankaya, hayata geçecek üretim merkezinin Türk tekstili adına gurur verici olduğunu belirterek şunları söyledi: “Yeşim Tekstil gerek kent gerek ülke ekonomisine yaptığı pozitif katkıyı bundan sonra da arttırarak sürdürecek. 2019 yılı sonuna kadar Bursa tesisinde gerçekleştireceğimiz ortalama 1000 kişilik ek istihdamın yanı sıra Ağrı’daki projenin de bir parçası olarak bölge istihdamına önemli bir katkı yapma şansı bulacağız. Yeşim olarak üretim yaptığımız kendi tesislerimizle 11.000’den fazla kişiye istihdam sağlıyoruz. Söz konusu tesisle birlikte toplam istihdamımızı da 3 yıl içinde arttırarak 16.000 çalışan sayısına ulaşacağız.

 

Yeşim Tekstil dünya markarı için üretiyor

144 bin metrekaresi kapalı ve 181 bin metrekaresi açık olmak üzere, Bursa’da toplam 325 bin metrekare alan üzerinde yaklaşık 2.500 çalışanı ile hazır giyim ve ev tekstili üzerine üretim yapmaktadır. Üretimine 1983 yılında başlayan Yeşim’in, günlük üretim kapasitesi 50 ton örme, 60 ton boyama, 100 bin metre baskı ve 150 bin adet hazır giyim ile 100 bin adet ev tekstilidir.

Yeşim, dünyada hazır giyim sektöründe aynı çatı altında iplikten mamul ürüne kadar tüm işlemleri kendi bünyesinde yapabilen en büyük dört entegre tesisten biri olmasının yanı sıra, Türkiye’de yarattığı istihdam alanıyla da en büyük firmalar arasında yer almaktadır.

Dünyanın en ünlü markalarına üretim yapan Yeşim Tekstil, hazır giyimde Nike, Esprit; ev tekstilinde ise Matheis Schlafgut gibi firmalarla stratejik ortaklık yapmaktadır. Diğer üretim yaptığı markalar ise Zara, Pull&Bear, Bershka, Esprit, EDC, Calzedonia, Under Armour, Tommy Hilfiger ve Guess’dir.

Share this post:

Related Posts

Leave a Comment