Hindistan’ın pamuk üretimi son 8 yılın en düşük seviyelerinde

Hindistan’ın bu yılki pamuk üretiminin son sekiz yılın en düşük seviyesi olması bekleniyor.

El Nino nedeniyle üretimde yaşanan kayıp ve zararlar ile sezon dışı talep nedeniyle fiyatların yükselmesi bekleniyor. Daha yüksek fiyatlar değer zincirine maliyet baskısı yapacak. Bu da iplik, kumaş ve konfeksiyon ihracatını daha az rekabetçi hale getirmesi bekleniyor. Hem yüksek pamuk fiyatları, hem de Rupideki hareket, Hindistan katma değerli tekstil ürünlerinin uluslararası rekabetçiliğini azaltıyor. Daha güçlü bir rupi, fiyat gerçekleşmesini düşürerek ihracatçıların gelirlerini daraltacak.

Hindistan, Ekim ayından bu yana Çin’e yaklaşık 6.000.000 balya sevkiyat yaptı. Hintli tüccarlar, bu ülkede fiyatlar yükseldiği için Çin’e 8,000.000 balya pamuğu sevk etme anlaşması imzaladı. Ayrıca, en düşük destek fiyatıyla Hindistan Pamuk Şirketi tarafından yapılan pamuk tedariki, fiyatların 21.000 Rs seviyesini inmesine de yardımcı oldu. 

Çin’in, ABD’nin yürürlüğe koyduğu tarifelere aykırı olarak pamuğa yüzde 25’lik ithalat vergisi koyma kararı, Hindistan’ın Çin pazarından daha büyük bir pay almasına izin verdi. Dünyanın en büyük elyaf ihracatçısı olan Amerika Birleşik Devletleri, Çin ithalatının büyük bölümünü en az on yıl boyunca köşeye sıkıştırdı.

Share this post:

Related Posts

Leave a Comment