“İpek Böceği İhracat Ödülleri” sahiplerini buldu

Uludağ Tekstil İhracatçıları Birliği (UTİB) ve Uludağ Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği’nce (UHKİB) bu yıl 11’incisi düzenlenen “İpek Böceği İhracat Ödülleri” sahiplerini buldu.

4 Nisan Perşembe günü düzenlenen törende başarılı ihracat yapan toplamda 89 firmaya bronz, gümüş ve altın kategoride ödüller verildi. Törende konuşan UHKİB Başkanı Nüvit Gündemir, “Son birkaç yıldır yakın ve komşu ülkelerimizde süregelen siyasi ve ekonomik istikrarsızlıklar nedeniyle birçok güçlükle karşılaştık. Küresel ölçekte değerlendirdiğimizde ise dünya ekonomisinin büyüme hızının yavaşlamasına ve faizlerin artmasına paralel olarak hane halkı tüketiminin azaldığı ve ticaret savaşlarıyla her gün küçülen pastada rekabetin arttığı bir dönemden geçiyoruz.

Tüm bu olumsuzluklara rağmen 2018 yılı ve 2019 ilk 3 aylık dönem itibariyle konfeksiyon ihracatımız hız kesmeden artış kaydetti” dedi.

UHKİB’in 2018 yılında cari açığın kapanmasına 15,8 milyar dolar katkı sunduğunu vurgulayan Gündemir, geçen yıl yüzde 15 artışla 634 milyon dolarlık ihracat yapıldığını hatırlattı. Nüvit Gündemir yılın ilk 3 ayında ise yüzde 8’lik artışla 160 milyon dolar düzeyinde ihracata imza atıldığını, artış trendinin 2019 yılının ihracatta başarılı bir yıl olacağına dair umutları artırdığını söyledi.

Kaynak: https://www.dunya.com/ihracat/tekstil-ve-hazir-giyimde-basarili-ihracatcilar-odullendirildi-haberi-442816

Share this post:

Related Posts

Leave a Comment