2018’in en başarılı tekstil ihracatçıları ödüllendirildi

İstanbul Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliğinin (İTHİB) düzenlediği “İhracatın Liderleri” ödül töreninde, 2018’deki başarılı ihracat performanslarıyla 1099 ihracatçı firma, platin, altın, gümüş, bronz ve başarı olmak üzere 5 kategoride ödüllendirildi.

Törene Ticaret Bakan Yardımcısı Rıza Tuna Turagay, İstanbul Vali Yardımcısı Mehmet Ali Özyiğit, Türk Eximbank Genel Müdürü Adnan Yıldırım, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı İsmail Gülle, İTHİB Başkanı Ahmet Öksüz ve ihracatçı firmaların temsilcileri katıldı.

10 ile 25 milyon dolar aralığında tekstil ihracatı gerçekleştirerek altın ödül almaya hak kazanan ilk 10 firmamız ödüllerini ING Bank Genel Müdürü Pınar Abay’ın elinden aldı.

25 milyon doların üzerinde ihracat yaparak platin ödül almaya hak kazanan firmalarımıza ödüllerini Başkanımız Sayın Ahmet Öksüz, Eximbank Genel Müdürü Adnan Yıldırım, TİM Başkanımız İsmail Gülle ve Ticaret Bakan Yardımcımız Rıza Tuna Turagay takdim etti.

Törene evsahipliği yapan İTHİB Başkanı Ahmet Öksüz, sektörün 188 ülkeye 10,5 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirdiğini belirterek, şunları kaydetti:

“Ülke ekonomimize önemli ölçüde dış ticaret katkısı veren sektörümüz 11 bin 200 ihracatçısı ile 413 bin kişiye istihdam sağlıyor. Tekstil sektörü olarak bizlere düşen görev, mevcut pazarlarımızda gücümüzü artırıp yeni pazarlara açılmak ve ihracatımızı daha da yukarılara taşımak için gece gündüz çalışmak. Markalaşma, tasarım, Ar-Ge ve inovasyon her zaman önceliğimiz.

Bugün tüm Türkiye’de 341 tasarım merkezi varken, bunun 62 tanesi tekstil sektöründe. Ayrıca sektörümüzde 71 Ar-Ge merkezine ulaşmış durumdayız. 2018 yılında teknik tekstil ihracatında tarihimizin en yüksek ihracat değeri olan 1 milyar 750 milyon dolara ulaşmış olmamız da bunun en büyük göstergesi.”

Türkiye’nin  geçmişte üst sırasında bulunan nice gelişmiş ülkeyi geçmeyi başardığını aktaran Öksüz, “Amacımız, ülkemizin dünya pazarlarındaki payını daha üst sıralara çıkarmak. Tekstil sektörü dün ve bugün olduğu gibi, yarın da en önemli sektörlerden bir tanesi olmaya devam edecektir.” dedi.

Platin Ödül alan ilk 10 firma;

 1. AK-PA TEKSTİL İHRACAT PAZ. A.Ş.
 2. KORDSA TEKNİK TEKSTİL A.Ş.
 3. ZORLU DIŞ TİC. A.Ş.
 4. GREİF EPS TURKEY AMBALAJ SAN. VE TİC. A.Ş.
 5. KİPAŞ PAZARLAMA VE TİC. A.Ş.
 6. KADİFETEKS MENSUCAT SAN. A.Ş.
 7. TEKSİS TEKSTİL ÜRÜNLERİ PAZARLAMA A.Ş.
 8. ORMO YÜN İPLİK SAN. VE TİC. A.Ş.
 9. KASAR VE DUAL TEKS. SAN. A.Ş.
 10. YÜNSA YÜNLÜ SAN. VE TİC. A.Ş.

Altın Ödül alan ilk 10 firma;

 1. TANRIVERDİ MENSUCAT SAN. A.Ş.
 2. ÖZDOKU TEKS. SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ.
 3. ERDEMOĞLU DIŞ TİC. A.Ş.
 4. SÜEDSER TEKSTİL SAN. VE TİC. A.Ş.
 5. ASLANLI ULUSLARARASI TEKS.VE TARIM ÜRÜN. DIŞ TİC. A.Ş.
 6. ÖZDOKUR TEKS. VE AMBALAJ SAN. TİC. LTD. ŞTİ.
 7. CAN TEKSTİL ENTEGRE TESİS. VE TARIM ÜRÜNL. SAN. TİC. A.Ş.
 8. İLERİ GİYİM SAN. VE DIŞ TİC. A.Ş.
 9. SÜPER TEKS. SAN. VE TİC. A.Ş.
 10. AKIN TEKSTİL A.Ş.

Share this post:

Related Posts

Leave a Comment