Uludağ İhracatçı Birlikleri’nin Mart ayı ihracatı yüzde 8.5 arttı

ULUDAĞ İhracatçı Birlikleri (UİB) aracılığıyla geçen Mart ayında yapılan ihracat, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 8.5 oranında artarak 2.2 milyardolara ulaştı.
Türkiye’nin lokomotif ihracatçı birliklerinden biri olan UİB, Mart ayında da ihracat artışını sürdürdü. Mart ayı ihracatını 2013 yılının aynı ayına göre yüzde 8.5 oranında artırdıklarını ifade eden UİB Koordinatör Başkanı Orhan Gençoğlu, Mart ayı ihracatını 2.2 milyardolar olarak gerçekleştirdiklerini ifade etti. 1 Ocak- 31 Mart 2014 tarihleri arasındaki 3 aylık ihracatlarının da yüzde 2 oranında arttığını dile getiren Orhan Gençoğlu, “Yılın ilk 3 aylık döneminde birliğimizin ihracatı, 5.7 milyar dolar olarak gerçekleşti. Geriye dönük bir yıllık ihracatımız da yüzde 12 oranında artarak 23 milyar dolarseviyesine ulaştı” dedi.

TEKSTİL SEKTÖRÜNDE İSTİKRAR DEVAM EDİYOR
Uludağ Tekstil İhracatçıları Birliği (UTİB) ihracat artışını yükseltmeye devam ediyor. Mart ayında ihracatını geçen yılın aynı ayına göre yüzde 2.5 oranında artırmayı başaran UTİB, 127 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdi. 1 Ocak- 31 Mart dönemini kapsayan ilk çeyrekte ihracatını yükseltmeyi başaran UTİB, bir önceki yılın aynı dönemine göre ihracatını yüzde 8 oranında artırarak 364 milyon dolara ulaştı. UTİB’in geriye dönük 1 yıllık ihracatı ise bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 11 oranında artarak 1.4 milyar dolar oldu.

HAZIR GİYİMDE DE ARTIŞ VAR
Uludağ Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (UHKİB) Mart ayında ihracatını geçen yılın aynı ayına kıyasla yüzde 14 oranında artırarak 52 milyon dolarihracat gerçekleştirdi. Yılın ilk 3 aylık döneminde ise 147 milyon dolar ihracat gerçekleştiren Birlik, yıllık ihracatını yaklaşık yüzde 3 oranında artırarak 526 milyondolar ihracat rakamına ulaştı.

Share this post:

Related Posts

Comments are closed.