Cem Negrin, hazır giyim ihracatı ilk kez 18 milyar doları yakaladı

Türkiye Giyim Sanayicileri Derneği (TGSD) Başkanı Cem Negrin, hazır giyim ihracatının ilk kez 18 milyar doları yakaladığını belirterek, “Bu yıl yedincisini düzenleyeceğimiz İstanbul Moda Konferansı’na katılan 37 alım grubunun vereceği siparişlerle 20 milyar doları yakalamayı hedefliyoruz” dedi.

Cem Negrin resim 1-001TGSD açıklamasına göre, Ekonomi ve Strateji Danışmanlık Hizmetleri’nin TGSD için hazırladığı Hazır Giyim Endeksi’nin sonuçlarını değerlendiren Negrin, faaliyet, sanayi ciro ve karlılık endekslerinde yukarı yönlü bir seyrin sağlandığını belirterek, yükselişin en önemli faktörlerinden olan kur avantajının korunmasını istedi.

Negrin, yıl başından bu yana diğer sektörlere göre daha başarılı bir ihracat performansı sergilediklerini kaydederek, nisan 2013’de 1,3 milyar dolar olan hazır giyim ihracatının nisan 2014’de 1.5 milyar dolara yükseldiği bilgisini verdi.

TGSD’nin 8-9 Mayıs tarihleri arasında yedincisini düzenleyeceği İstanbul Moda Konferansı’nın hazır giyim ihracatına önemli katkısı olacağına dikkati çeken Negrin, şunları kaydetti:

“İki gün sürecek olan İstanbul 7. Moda Konferansı 8 Mayıs’ta başlıyor. Bu yıl aralarında Japon dünya devi Uniqlo’nun Üretimden Sorumlu Kıdemli Başkan Yardımcısı Yoshihiro Kunii, TOM Ford International Kişiye Özel Üretim Müdürü Luigi D OrsognaBucci ve Arcadia COO’su David Shepherd’ın da aralarında bulunduğu çok önemli misafirleri ağırlayacağız. Uniqlo’nun CEO’su Türkiye’ye ilk defa geliyor. Türkiye’den ilk defa mal almaya başlamalarını umuyoruz. Uniqlo bugüne kadar tamamen uzak doğu ağırlıklı büyüyen bir firmaydı.

Haberin devamı: http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/26356029.asp

Share this post:

Related Posts

Comments are closed.