Düzce’de faaliyet gösteren O.Z.B Tekstil iflas etti

Tekstilde kötü gidişatın sinyalleri intiharlar ve iflaslarla giderek artıyor. En son haber, Düzce’nin Kaynaşlı ilçesinde 1 Aralık 2013 tarihinde üretime başlayan O.Z.B. Tekstil’den geldi. Firma kısa süre önce iflas etti. Fabrikasında çalışan yaklaşık 150 işçi, bir haftadır fabrika önünde 2 aylık maaşlarını alabilmek için bekliyor. Fabrikada çalışan işçiler, fabrika sahibinin borçlarına karşılık bir başka firmaya devrettiği makinelerin, paralarını almadan çıkarılmasına izin vermeyeceklerini belirtiyorlar.

1996 yılında İlker Özbilek tarafından kurulan İlkcan Tekstil, önce polyester kumaş üretimi ardından konfeksiyon üretimine geçmiş ve oldukça başarılı bir büyüme süreci geçirmişti. Firma konfeksiyon alanındaki yatırımın Düzce’de kurduğu O.Z.B Tekstil ile taçlandırmış ve dünyaca ünlü markaların spor formalarını, raşel örme tişört ürünlerini yapıyordu.  2 yıldır Düzce’de faaliyet gösteren O.Z.B Tekstil tesisi mali krize girince iflas etti ve makine ve ekipmanlarını sattı. Bundan haberi olmayan işçiler, makinelerin başka bir firmaya satıldığını ve nakliye edileceğini öğrendiklerinde haberdar oldular.

resim3Maaşlarını alamadıklarını belirten bir fabrika işçisi, “Kooperatiften iki TIR gelecek, makineleri yükleyecekler, akabinde paraları yatıracaklar. İşçiler maaşlarını çektikten sonra TIR’ları göndereceğiz. Bugün büyük ihtimal çözülecek iş. Bir aylık maaşları içeride kalacak ama alacakları 1 aylık maaşa da razı oldular. Bu yörenin insanını mağdur ediyor fabrikalar. Bu insanları çalıştırıp kaçıyorlar. Belediyenin bu insanlara ruhsat vermesini istemiyoruz” dedi.
Bir başka işçi ise bir haftadır gece gündüz fabrika önünde beklediklerin belirterek, emeklerinin karşılığını almak için mücadele verdiklerini ve cumhurbaşkanı ve başbakanın maaşlarını alabilmek için kendilerine yardım etmesini istedi. Fabrikayı giriş ve çıkışlara kapatan işçiler, fabrika müdürünün aracının çıkışına da izin vermedi. Maaşlarını alıncaya kadar fabrika önünde bekleyeceklerini de belirten işçiler, gece de fabrika önünde kalacaklarını dile getirdi.

Kaynak: http://www.milliyet.com.tr/iscilerin-maas-nobeti-duzce-yerelhaber-591217/

 

Share this post:

Related Posts

Comments are closed.