Hazır giyimcilerin alternatif pazar arayışları

hsn1

Hasan Gülveren / Editör

“Piyasada yaprak kımıldamıyor! Nakit akışı durdu. Ödemeler yapılmıyor.” Eminim ki, bu sözleri çok kez duyuyorsunuz. Hatta sizler de aynı şekilde ifadeler kullanıyorsunuzdur. Peki, gerçekten tekstil piyasasında işler bu şekilde kötü mü, kriz mi var? 

Laleli piyasası cephesinde işler iyi gitmiyor. Bu bölgedeki esnaf adeta kan ağlıyor. Ukrayna ve Rusya arasındaki siyasi kriz ve sınırdaki çatışmalarla başlayan sıkıntılar, çok geçmeden petrol fiyatlarının hızla 60 dolarların altına gerilemesi, Rublenin değer kaybetmesi ile derinleşti, Laleli esnafını daha da perişan etti. Özellikle bu günlerde Laleliye yolu düşenler bölge mağazalarının ve sokaklarının boş olduğunu, alış verişin neredeyse durma noktasına geldiğine şahit oluyor.

Rusya’dan umudunu kaybeden birçok Laleli esnafı, yeni umut olarak görülen İran’daki Türk moda fuarına katılımcı ve ziyaretçi olarak akın etti. Orada neler olduğunu, İran piyasasının söylendiği gibi kendilerine fırsat ve alternatif olup olmadığını yerinde görmeye gidenler tekstilciler, fuarın sona ermesinden sonra geri dönüp stratejilerini belirleyecekler. Bakalım, zaman neler gösterecek onlara.

Osmanbey ve Merter piyasasına baktığımızda buralarda da, işler iyi gitmiyor. Laleli esnafı gibi bu iki piyasada faaliyet gösteren hazır giyimciler de İran pazarından beklentileri var.  Bu pazardan pay almak isteyen çok sayıda tekstilci, İTO’nun organize ettiği bu fuara katılımcı ve ziyaretçi olarak gitti. Geri dönüp görüştükleri, tanıştıkları İranlılardan gelecek siparişlere göre yollarını çizecekler.

Farkındaysanız; Laleli, Merter, Osmanbey ve trikonun merkezi konumundaki Bayrampaşa’da Kuzey Pazarlarındaki sıkıntılar nedeniyle zor günler geçiriyorlar. Bu, şunu gösteriyor bize: Bir ya da birkaç pazara bağımlı olmak yumurtaları tek sepete koymaktan hiç farklı değil. Her gün olağan üstü gelişmelerin yaşandığı bir dünyada tekstilcilerin bundan ders çıkarmasında fayda var.

İran gibi ismi alternatif pazarlar arasında geçen bir diğer ülke ise Brezilya‘dır. Serbest Ticaret anlaşması yapılacağı gündeme geldiğinden beri bu ülke, tekstilcilere umut oldu. Pazarı gidip görenler, oradaki fuarlara katılanlar, pazarında umut vaat ettiğini ve orta vadede Türk tekstiline nefes aldıracağını dile getiriyorlar.

resim1Bu pazar hakikaten bayan, erkek, çocuk dokuma ve örme giysi ihracatı yapan Türk  hazır giyim ihracatçıları için bir alternatif olabilir. Pazarın uzaklığı ve Latin halkının yeterince tanınmaması, halkın tüketim alışkanlıklarının tam olarak bilinmemesi şu anda engel görünse de, bunun aşılması mümkün. 2013 ve 2014 yıllarında ilginin arttığı dönemde Brezilya’ya yapılan hazır giyim ihracatımız sırasıyla 5,5 ve 6,7 milyon dolar olarak gerçekleşti. Bu rakam beklentilerin çok altında olduğu aşikar ama sevindirici tarafı artıyor olmasıdır.
Brezilya kalabalık bir nüfus. 200 milyonun üzerinde bir nüfusa sahip. Halk tüketimi seviyor. Tasarruf anlayışı neredeyse yok. “Parası varsa yiyor, giyiyor”, diyeceğimiz bir millet. Bayan giyim ürünleri oldukça rağbet görüyor. Nispeten sıcak bil ülke olması nedeniyle örme giysiler-başta tişörtler  olmak üzere-oldukça çok rağbet görüyor. Çin ve Bangladeş pazara hakim iki ülke konumunda. Türklerin henüz asamesi okunmuyor. STA’nın gündeme gelmesinden sonra dikkatleri üzerine çekti. Bu pazara giren ve başarılı olanlar da var başarısız olanlar da. Sermaye gücüne sahip olmak, orada mağaza açmak, doğru alıcılarla temasa geçmek pazarın kapılarını açabiliyor. Fiyat konusuna gelince. Bir Rusya gibi değil. Rusya’da yüksek fiyatlarla ve kazançlarla mal satabiliyorsunuz ancak bu pazar, Uzakdoğunun rekabeti nedeniyle ihracatçıları zorlayabilir. Beyzik olmayan, katma değerli malların talep bulma şansı yüksek. Pazarın zor tarafı İngilizce sanıldığı kadar çok konuşulmuyor olması. İspanyolca, Portekizce dillerinde iletişim şart. Tercüman mutlaka gerekli.

Son olarak şunu ifade etmek isterim: Serbest ticaret anlaşmasının mutlaka yürürlüğe girmesi gerekiyor ancak bu konuda 2012 yılından beri somut bir adım atılmış değil. Ekonomi Bakanlığı sitesinde de müzakere süreci devam eden ülkeler arasında Brezilya’nın adı dahi geçmiyor. Yani bu ülke ile STA rafa kalmış!

Hasan Gülveren, Editör- www.ormegiyim.com

TÜRKİYE’NİN BREZİLYA’YA HAZIR GİYİM İHRACATI 

Yıl Fasıl Fasıl adı İhracat Dolar
2013 61 Örme giyim eşyası ve aksesuarı 2.035.304
62 Örülmemiş giyim eşyası ve aksesuarı 1.787.591
63 Dokunabilir maddelerden hazır eşya, takımlar, kullanılmış giyim ve dokunmuş diğer eşya, paçavralar 1.713.364
Toplam   5.536.259
2014 61 Örme giyim eşyası ve aksesuarı 2.813.566
2.813.566
62 Örülmemiş giyim eşyası ve aksesuarı 1.952.841
1.952.841
63 Dokunabilir maddelerden hazır eşya, takımlar, kullanılmış giyim ve dokunmuş diğer eşya, paçavralar 1.968.321
1.968.321
Toplam   6.734.728

Share this post:

Related Posts

Leave a Comment