Ruslar, Türk tekstilcileri Inanova şehrine yatırıma çağırıyor

Doların ruble karşısında hızla değer kazanması ve Ukrayna olaylarının neticesinde Rusya ile Avrupa arasında yaşanan sorunlar büyüyünce bazı Avruplı firmalar, Rusya’nın Inanova şehrinde bulunan tesislerini ellerinden çıkarmaya başladıkları bildiriliyor.

avrupalilarin-ciktigi-rus-kentlerindeRusya’da, erken havlu atan Avrupalı tekstilcilerin boşalttığı yerleri Türk tekstilcilerin doldurması için çağrı yapılıyor bizzat şehrin valisinden. Gelişmeler üzerine Rusya’da tekstilin kalbi olarak bilinen İvanova şehrine bir gezi düzenleyen Türkiye’nin Moskova Büyükelçisi Ümit Yardım, şehirde temaslarda bulunarak yatırım imkanlarını inceledi. İlk olarak İvanova Valisi Pavel Alekseeviç Konkov ile görüşen Büyükelçi Yardım, sonrasında İvanova Sanayi ve Ticaret Odası temsilcileri ve Rus işadamları ile bir araya gelerek Türk tekstilcileri için şehrin imkanlarını öğrendi.

Görüşme sonrası DHA’ya bir açıklamada bulunan Vali Konkov, “Türk iş adamları sadece kendi ülkelerinde değil, Rusya’da yatırım yapmaya hazırlar. Şu an böyle örneklere sahibiz. Türk iş adamlarının yatırım yaptığı tekstil şirketleri var. Biz hala yatırımlara ihtiyaç duyuyoruz. Bu yüzden biz Türk iş adamlarını memnuniyetle karşılıyoruz. Sayın Büyükelçi ile Moskova’da Mart sonunda tekstilcilerimiz ile Türk iş adamları için ortak bir toplantı organize etmek üzere anlaştık” dedi.

Vali ile görüşmesi sonrası Rus gazetecilerin sorularını cevaplayan Türkiye’nin Moskova Büyükelçisi Ümit Yardım, “Türkiye olarak, Rusya ile ilişkilerimizi bütün alanlarda; ticaretten, ekonomiden, turizmden, eğitimden, sanayi ve kültür alanlarına kadar bütün boyutlarıyla geliştirilmesine son derece önem veriyoruz. Bir birimizin potansiyelini bütün düzeylerde en yakından ve yerinde görmemiz gerekir. Bu gün buraya ziyaretimde bununla bağlantılıdır. Sayın vali ile görüşmem şehri yakından tanımam için son derece yararlı oldu” açıklamasını yaptı.

bavul-ticareti

Rusyada-Tekstil-Fabrikasi-Kurdu

rusyada-tekstil

avrupalilarin-ciktigi-rus-kenti

Kaynak: http://www.kentgazetesi.com/haber.php?h=63644-.html

Share this post:

Related Posts

Comments are closed.