Yatırım ve ara malı ithalatında alınan %6’lık KKDF, kaldırıldı

aso başkanıYatırım ve ara malların ithalatında alınan KKDF’deki oranın yüzde sıfıra çekilmesi 10 Nisan 2015 itibariyle yürürlüğe girdi.

Sanayici daha önce yatırım malı, ara malı ithal ettiğinde bunlara yüzde 6 KKDF ödüyordu. Yeni açıklanan yatırım ve istihdam paketinde bu oran sıfıra çekilde ve bugün itibariyle yürürlüğe girdi. KKDF’nin kaldırılmasını değerlendiren Ankara Sanayi Odası Başkanı Nurettin Özdebir, “Piyasalar sıkışmış, insanların paraya ihtiyacı var. Sanayinin rekabet gücünün artırılması açısından böyle bir maliyetin kaldırılması güzel bir şey. KKDF vadeli alımlarda tahakkuk ediyor ancak insanlar bundan kaçınmak için peşin ödemeyi tercih ediyordu.” dedi.

İthalattaki KKDF oranının düşürülmesine ilişkin özellikle teşekkür etmek istediğini söyleyen İHKİB Başkanı Hikmet Tanrıverdi ise bunun sanayici için çok önemli olduğunu, firmaları ciddi şekilde rahatlatacağı yorumunda bulundu.

İSO Başkanı Erdal Bahçıvan da KKDF oranının sıfırlanmasını güzel bir gelişme olarak değerlendirdi. Bahçıvan, “Öncelikle yatırım ve ara mallarının vadeli ithalatında uygulanan yüzde 6 Kaynak Kullanımı Destekleme Fonu (KKDF) konusu, uzun süredir dile getirdiğimiz, sanayicimizin, ihracatçımızın rekabet gücünü çok olumsuz etkileyen konuydu” ifadesini kullanan Bahçıvan, KKDF’nin kaldırılmasını son derece önemli bir adım olarak gördüklerini kaydetti.

Share this post:

Related Posts

Leave a Comment