Bangladeşli hazır giyimciler LEED belgesine odaklandı

LEED-sertifikasi-LogosuBangladeş hazır giyim sanayi, uluslararası perakendecilerin üretim partnerlerinden talep ettikleri düşük enerji harcayan yeşil bina girişimlerine yanıt vermek için önemli adımlar atmaya başladı.

Bangladeş Konfeksiyon Sanayicileri ve İhracatçıları Derneği BGMEA’ya göre, şimdiye kadar, Bangladeş’te 14 büyük konfeksiyon fabrikası, Amerika Birleşik Devletleri Yeşil Binalar Konseyi tarafından verilen (Enerji ve Çevresel Tasarımda Liderlik) LEED belgesi aldı. Fabrikaların, beş platin durumunu, beş altın, bir gümüş ve diğer üç ABD ajansı sadece normal sertifika aldığı belirtiliyor. BGMEA göre, 50’den fazla fabrika da LEED sertifikası almak için kuyrukta bekliyor. BGMEA başkan yardımcısı Shahidullah Azim’a göre ise 2016 yılı sonuna kadar, 150’den fazla fabrika LEED sertifikası olacak.

LEED Nedir?

LEED (Leadership in Energy and Environmental Design), Amerikan Yeşil Binalar Konseyi tarafından geliştirilmiş yeşil bina derecelendirme sistemlerinden biridir. Uluslararası derecelendirme sistemleri içerisinde dünyada en yaygın kullanılan LEED, bina ve kent ölçeğinde çevresel sürdürülebilir tasarım, inşaat ve işletme kriterlerini ortaya koymaktadır. LEED sertifikası ile binaların ne kadar enerji verimli, su verimli ve sağlıklı bir yapı olduğu Sertifika (40-49), Gümüş (50-59), Altın (60-79), Platin (80+) olmak üzere 4 seviyede derecelendirilir.

Share this post:

Related Posts

Leave a Comment