ABD pazarının yıldızı yeniden parlıyor

Hazirgiyim+ve+Konfeksiyon+Ihracatcilari+Birligi+Genel+Kurul.2 (1)Ege Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Emre Kızılgüneşler, hazırgiyim ihracatçılarına Avro bölgesi dışında daha aktif ihracat pazarlaması yapmalarını tavsiye ederek, Amerika Birleşik Devletleri’ne hazır giyim sektörün ihracatının artması amacıyla Türk Ticaret Merkezi kurma çalışmalarına başladıkları müjdesini verdi.

Ege Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği’nin 2014 yılı olağan Mali Genel Kurul Toplantısı hazırgiyim ihracatçılarının gelecek vizyonuna ışık tuttu. Ege Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Emre Kızılgüneşler toplantıda yaptığı konuşmada “sektörümüz açısından dünya genelindeki gelişmeler ile en büyük ihracat pazarımız olan AB ülkelerinde halen tam olarak büyüme trendine giremeyen ekonomiler ve dolar karşısında değer kaybeden Avro kuru, önümüzdeki dönemin en büyük sorunları olarak görünüyor. En önemli pazarımız konumundaki Avro bölgesinde kullanılan para biriminin değer kaybının önümüzdeki dönemde de sürmesini bekliyoruz. Bu nedenle mevcut pazarlarımızı korurken yeni pazarlara yönelmeyi hedefliyoruz” dedi.

Hazırgiyim ihracatçılarının pazar çeşitlendirme konusunda daha fazla efor sarf etmesi gereken bir dönemde olduklarını vurgulayan Kızılgüneşler, “özellikle ülkemizden Avro bölgesi dışına yaptığımız ihracatı artırmalıyız. Aynı zamanda sektörümüzün geleceği tasarım odaklı ve tüm firmalarımızın koleksiyon hazırlama kapasitesini yükseltmesi gerektiğini de unutmamalıyız” diye konuştu.

Emre Kızılgüneşler “Ekonomi Bakanlığımız, 2015 yılı itibariyle yurt dışı pazarlarda Türk ihracatçısının gücünü artırmak amacıyla yeni bir teşvik mekanizması getirdi. Bu mekanizma ile yurtdışı pazarlarda sürekli açık kalacak ve sadece Türk firmalar tarafından oluşturulacak ‘Türk Ticaret Merkezleri’ kurulması planlanıyor. Sektörümüzle ilgili Türk Ticaret Merkezleri kurulabilmesi amacıyla vakit kaybetmeden çalışmaya başladık. Başta Amerika Birleşik Devletleri olmak üzere alternatif pazarlara yoğunlaştık. Böylece bölgemiz hazırgiyim ihracatının Avrupa Birliği dışındaki pazarlarda da güçlenmesini hedefliyoruz” diyerek sözlerine devam etti.

2014 yılında hazırgiyim sektörünün Türkiye genelinde 19 milyar dolar ihracata imza attığını belirten Kızılgüneşler, Ege Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği’nin ihracatının ise 1,4 milyar dolar seviyesinde gerçekleştiğini kaydetti.

Ege Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu olarak, sektörün yavaşlayan ihracat performansını tekrar eski seviyesine getirmeyi amaçladıklarını belirten EHKİB Başkanı Emre Kızılgüneşler, “Bu amaçla 2015 yılında iki adet uluslararası fuara katılım hedefliyoruz. İlki, dünyanın en önemli moda fuarlarından biri olan ve 15-17 Eylül 2015 tarihlerinde gerçekleşecek Premier Vision Manufacturing Fuarı olacak. İkincisi ise, 29-30 Eylül 2015 tarihlerinde İngiltere’nin Londra şehrinde düzenlenecek olan Fashion SVP 2015 Fuarı. İki fuarın da üyelerimizin ihracatlarına çok önemli katkılar sağlayacağına inanıyoruz” dedi.

Emre Kızılgüneşler son olarak Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci’nin katılımıyla 2014 yılı Aralık ayında Türkiye Giyim Sanayicileri Derneği ile birlikte düzenledikleri “Hazırgiyim Çalıştayı”nda gündeme getirilen; üretim yapan firmaların ödüllendirilmesi, büyüyen firmaların daha fazla teşvik edilmesini içeren “Nitelikli Sanayici Belgesi” projesi ile ilgili bilgi verdi. İlgili tüm kuruluşların “Nitelikli Sanayici Belgesi” projesi için çalışmalarını sürdürdüğünü belirten Kızılgüneşler, “bu sistemde özellikle sektörümüzdeki gibi hem ihracatçı konumda olan hem de üretim, istihdam, vergi gibi konularda öncülük yapan firmalara; kamu nezdinde yapılacak iş ve işlemlerinde, sosyal güvenlik, vergi ve benzeri ödemelerinde avantaj sağlanması hedefleniyor” diyerek sözlerine son verdi.

Share this post:

Related Posts

Leave a Comment