Klima firması Rubenis Şanlıurfa’da iplik tesisi kurdu

rubenis iplikŞanlıurfa Organize Sanayi Bölgesinde 100 milyon TL’lik yatırımla bölgenin en büyük ve modern iplik tesisi açıldı. Rubenis Klima A.Ş. tarafından kurulan iplik fabrikasının açılışına Hükümet adına Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik de katıldı.

Açılışı yapılan iplik fabrikanın sahibi Osman İpek, 6. teşvik bölgesinde yer alan Şanlıurfa’ya bu fabrikayı açmakla kendini bir Şanlıurfalı gibi hissettiğini dile getirerek; Şanlıurfa’ya yatırım yapmanın avantajlarından bahsetti.

Rubenis İplik fabrikasının kuruluş çalışmaları 2013 yılında başladı. Rubenis Klima AŞ, Şanlıurfa Organize Sanayi’sinde 90.000 m2’lik arazi satın alınarak tesis kurulumu için gerekli ilk adımı attı. Yatırım maliyeti 100 Milyon TL olan tesisin, satın alınan arazinin 50.000 m2’lik kapalı alanı üzerine inşa edilerek Türkiye, Ortadoğu ve Balkanlar’ın en modern iplik tesisi kuruldu.

Tesiste, dünyanın kabul gördüğü Rıeter Ring makinaları, Murata Bobin makineleri, Marzolı Fitil makineleri ile Uster laboratuvar cihazlarını bulunmakta olup en son teknoloji ile donatılmıştur. Toplam iğ sayısı 36 bin 480 olan tesiste günlük 25 ton iplik üretilmesi planlanıyor. Aylık planlanan üretim ise 750 tondur.

2014 yılında iplik üretimine başlayan fabrikada, N20-N150 aralığında 1.sınıf compact, penye iplikleri üretilmektedir. Full otomasyon sistemi uygulanan fabrikamızda, hiç el değmeden tarladan balya halinde toplanan %100 organik pamuklar işlenerek üstün laboratuvarlarımızda teste tabi tutulmaktadır. İşlem sonrası ise Türkiye ve Dünya piyasasında kumaş ve örgü fabrikalarının beğenisine sunuluyor.

İplik Tesisinde yuvarlak örgü makineleri de bulunuyor. Bu parkurda havlu kumaş ve pike üretilmektedir.

Share this post:

Related Posts

Leave a Comment