Gaziantepli penyeciler Ünaldı’ya taşınmak istiyor

penkonDünya Gazetesi’nden M. Tekin Çiçek’e demeç veren Penye Konfeksiyon ve İmalat Hazır Giyim Derneği (PENKON) Başkanı Mehmet Haskaya, Gaziantep’te bin 500 civarında penye-konfeksiyon imalatçısının 15 bin kişiye istihdam sağladığını belirterek, “Sektörde en büyük sorunlardan birisi yer problemi. Yeni işyeri ruhsatı almakta zorlanıyoruz. İmalathaneleri şehir merkezinden çıkararak Ünaldı bölgesine taşımak istiyoruz”dedi.

Haskaya, “Ürünlerimizi kendi markamızla üretiyoruz. Bu nedenle sektörün altyapısı oluşturulurken üretim ve satışın aynı yerde olması gerekiyor. Şehrin tamamen dışına çıkmak hem ekonomik sebeplerden hem de işçilerin gelmek istememesinden dolayı rantabl olmuyor. O nedenle eski bir sanayi bölgesi olan Ünaldı bizim için biçilmiş bir kaftandır.” açıklamasında bulundu.

İmar değişikliği ile bölgeyi ada haline getirildiğini böyle olunca metrajlardan dolayı maliyetler arttığını ifade eden Haskaya, “Bunun tekrar eski haline getirilmesini talep ediyoruz. Gerekli düzenlemeler yapılır ve bizlere destek verilirse biz bu bölgeyi İstanbul’daki Merter seviyesine getiririz. Ünaldı’ya taşınırsak sektörümüz daha donanımlı, daha kendini geliştirmiş ve kurumsallaşmaya doğru yol almış olacaktır” diye konuştu.

Konfeksiyon sektörüne yönelik olarak iyileştirme yasası çıkarılmasını isteyen Haskaya, “Tüm sektörlerde asgari ücretle eleman çalışıyor ama penye sektöründe bu mümkün olmuyor. Bu da rekabet gücümüzü etkiliyor. Bizim isteğimiz gerek SSK primlerinde, gerek elektrik maliyetlerinde gerekse navlun bedeline yönelik olarak bir şeylerin yapılmasıdır” dedi. Gaziantepli penye imalatçılarının Irak, Türk Cumhuriyetleri, Dubai, Arnavutluk, Rusya ve Suriye’ye ihracat yaptıklarının altını çizen Haskaya, “Rusya’da devalüasyon olması ve Suriye’deki olaylar bu 2 bölgede bize sıkıntı yaşatıyor” diye konuştu. HABERİ KAYNAĞINDAN OKU

Share this post:

Related Posts

Leave a Comment