Mehmet Ali Bilici: “Adana ve Beyteks tekrar ayağa kaldırılmalı”

mbiliciBilici Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Bilici, tekstil sektöründeki gücünü giderek kaybeden Adana’nın eski günlere dönmesi için ithal ürünlere fon konulması ve teşvik desteği görmesi gerektiğini söyledi. Bilici ayrıca Beyteks’in de ayağa kaldırılmasının gerekli olduğunu ifade etti.

Sabah Gazetesi’ne konuşan Bilici, Adana’nın tekstil sektöründe 1950’lerden 1980’lere kadar Bossa, Mensa, Güney Sanayi, Paksoy ve Özbucak gibi dev tesislerle lider olduğunu ancak bugün gümrük duvarlarının kaldırılmasının etkisiyle rekabet gücünü kaybederek gerilere düştüğünü belirtti. Büyük tesislerin bazılarının da hantal yapılarının yeni rekabet koşullarına direnemediğini kaydeden Mehmet Ali Bilici, “Şu anda da firmalarımız kaliteli ürün ve Avrupa pazarlarına yakınlığının avantajıyla ayakta duruyor. Ama özellikle Asya ülkelerinden gelen ucuz iplik ve kumaş sektöre ağır darbe vuruyor” dedi. Çin, Hindistan, Kamboçya, Bangladeş ve Vietnam gibi ülkelerden Türkiye’ye ve Türkiye’nin ürün sattığı ülkelere çok düşük fiyatlarla kumaş ve iplik girdiğini kaydeden Bilici, bu ülkelerin hem birkaç yüz doları geçmeyen ucuz işgücü hem de devletlerinden aldıkları teşviklerin avantajıyla hareket ettiklerini vurguladı. Bilici, “Türkiye bu ülkelerin tekstil ürünlerine düzenli ve yerli üreticiyi rahatlatacak fonlar uygulamıyor. Uygulandığı dönemlerde ise bu ülkeler, fon uygulanmayan Polonya gibi ülkeler aracılığıyla Türkiye’ye ucuz ürün sokuyor” diye konuştu.

Türkiye’nin Uzakdoğu’nun tekstil ürünlerine düzenli olarak fon uygulaması ve yerli sanayiciyi koruması gerektiğini belirten Bilici şöyle devam etti: “Fonlar düzenli olmalı ve dolambaçlı yollarla duvarın delinmemesi için ithal ürünlerin menşei takip edilmeli. Öte yandan Adana tekstilcisine devlet teşviği verilmeli. Şimdiye kadar teşviklerde Adana mağdur oldu. Osmaniye ve Kahramanmaraş teşvik aldığı için tekstil yatırımları oraya yöneldi. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakanımız Ahmet Davutoğlu’ndan, Adana tekstili için gümrük fonları ve teşvik konusunda çalışma yapmasını bekliyoruz.”

Bilici: Beyteks ayağa kaldırılmalı
Mehmet Ali Bilici, finans sıkıntısı çeken Ceyhan firması Beyteks için Başbakan Davutoğlu’nun destek sözü vermesi ve bankaların alacaklarını erteleyecekleri yönünde duyumlar almalarını sevindirici bulduklarını söyledi. Bilici, “Beyteks’te 3-4 bin kişi çalışıyor. Bu firmanın üretimini durdurması, hem Ceyhan ekonomisini, hem Adana genelini olumsuz etkiler. Sahip çıkılarak yeniden ayağa kaldırılması bir tekstilci olarak beni de tüm Adana’yı da mutlu eder” dedi. Kaynak: Sabaha Gazetesi

osb-fabrika-biteks

Share this post:

Related Posts

Leave a Comment