Budak Tekstil organik tekstil sertifikası aldı

ali sarıgül budak tekstil (2)

Fantezi örme kumaşın öncü firmalarından Budak Tekstil, organik tekstil sertifikası alarak müşterilerinin bu alandaki taleplerine yanıt vermeye başladı.

1991 yılından bu yana örme kumaş tekstil sektöründe faaliyet gösteren Budak Tekstil, yatırımları ile dikkatleri çeken bir firma. Özellikle 2014 yılında Beylikdüzü’ndeki modern tesislerine taşınarak ve son teknoloji örgü makinelerine yatırım yaparak dikkatleri üzerine çekmişti.  Firma bu yıl önemli bir gelişmeye daha imza attı ve uluslararası firmaların tercih ettiği, organik tekstilde en çok tercih edilen GOTs ile OCS sertifikalarını aldı.

global organic textile standard (1)GLOBAL ORGANİK TEKSTİL Nedir?
Tarım sürecinde Organik olarak yetiştirilmiş elyafların tekstil sektöründe ilgili standartlara göre işleme alınması ile Organik tekstil sektörü doğmuştur.
Üretimde hammadde olarak Organik elyaf kullanılması ve üretim koşullarının ilgili standarda göre yapılması: Bu alanda uluslararası geçerliliği olan Global Organik Tekstil Standardına (GOTS) göre üretim ve sertifikasyon yapılmaktadır. GOTS sertifikasyonu organik olarak yetiştirilmiş, sertifikalı organik elyaf kullanıma ek olarak GOTS’ un işleme /üretim standartlarını da kapsar.
Global Organik Tekstil Standardı (GOTS);Organik Tekstil İşleme alanında faaliyet gösteren önde gelen standart birliklerin ortak bir çalışmasıdır.

ocsOCS

  • Textile Exchange (TE, www.textileexchange.org) tarafından sahip olunan özel bir standarttır.
  • Nihai üründe organik olarak yetiştirilmiş materyallerin varlığını takip eden ve doğrulayan bir standarttır.
  • İşleme yardımcıları (tekstil endüstrisinde kullanılan kimyasallar gibi), çevre veya toplumsal konularda ek bir kriter oluşturmaz.

 

 

1-Resim 403

 

Share this post:

Related Posts

Leave a Comment