Tekstil ihracatımız ilk 8 ayda %10,8 azaldı

ERM0248-810x456 (1)Türkiye’nin tekstil ve hammaddeleri ihracatı, 2015 yılının Ağustos ayında %6 oranında gerileme ile yaklaşık 641 milyon dolar değerinde, Ocak-Ağustos döneminde ise 2014 yılının aynı dönemine göre %10,8 oranında gerileme ile yaklaşık 5,3 milyar dolar değerinde gerçekleşmiştir.

2015 yılı Ağustos ayında ve Ocak-Ağustos döneminde en fazla tekstil ve hammaddeleri ihracatı AB(28) ülkelerine yapılmıştır. Ağustos ayında AB(28) ülkelerine yapılan ihracat %1,8 oranında gerilemiştir. AB(28) ülkelerine OcakAğustos döneminde yapılan tekstil ve hammaddeleri ihracatı ise %11,7 oranında gerileme kaydetmiş ve 2,4 milyar dolar değerinde gerçekleşmiştir.
AB(28) ülkelerine tekstil ve hammaddeleri ihracatı, Ocak-Ağustos döneminde toplam tekstil ve hammaddeleri ihracatının %46’sını oluşturmaktadır.

Ağustos ayında ve Ocak-Ağustos döneminde en fazla tekstil ve hammaddeleri ihracatı yapılan ikinci ülke grubu, toplam tekstil ve hammaddeleri ihracatının %13,4’ünün yapıldığı Eski Doğu Bloku ülkeleridir.

Tekstil ve hammaddeleri ihracatı en fazla yükselen ülke grubu, 2015 yılı Ağustos ayında %26,7 ve Ocak-Ağustos döneminde ise %10,2 oranında artış ile Asya ve Okyanusya Ülkeleri olmuştur.
Tekstil ve hammaddeleri ihracatı en fazla gerileyen ülke grubu ise, Ağustos ayında %30,2 oranında gerileme ve Ocak-Ağustos döneminde ise %29,6 oranında gerileme ile Eski Doğu Bloku ülkeleridir.

Ürün Grupları Bazında Tekstil ve Hammaddeleri İhracatı
2015 yılı Ocak-Ağustos döneminde ürün grupları bazında tekstil ve hammaddeleri ihracatı incelendiğinde, en önemli ürün grubunun dokuma kumaş olduğu görülmektedir. Bu dönemde toplam tekstil ve hammaddeleri ihracatının %32,3’ünü oluşturan dokuma kumaş ihracatı %11,9 oranında gerileyerek 1,7 milyar dolar değerinde gerçekleşmiştir. Dokuma kumaş ihracatı Ağustos ayında ise %3,5 oranında gerilemiştir.

Ocak-Ağustos döneminde tekstil ve hammaddeleri ihracatında ikinci önemli ürün grubu, toplam tekstil ve hammaddeleri ihracatının %20,1’ini oluşturan iplik grubudur. Bu dönemde iplik ihracatı %10 oranında gerileyerek yaklaşık 1,1 milyar dolar değerinde gerçekleşmiştir. Ağustos ayında ise iplik ihracatı %7,1 oranında gerilemiştir.

Ocak-Ağustos döneminde tekstil ve hammaddeleri ihracatında üçüncü önemli ürün grubu ise, toplam tekstil ve hammaddeleri ihracatının %18,5’ini oluşturan örme kumaş grubudur. Bu dönemde örme kumaş ihracatı %15,6 oranında gerileyerek yaklaşık 974 milyon dolar değerinde gerçekleşmiştir. Örme kumaş ihracatı Ağustos ayında ise %10 oranında gerilemiştir.

İplik ihracatı
2015 yılı Ocak-Ağustos döneminde alt ürün grupları bazında iplik ihracatı incelendiğinde, en önemli alt ürün grubunun sentetik-suni filament iplikleri olduğu görülmektedir. Bu dönemde toplam iplik ihracatının %38,8’ini oluşturan sentetik-suni filament iplikleri ihracatı %8,7 oranında gerileyerek yaklaşık 412 milyon dolar değerinde gerçekleşmiştir. Ağustos ayında ise bu ürün grubunun ihracatında %3,2 oranında gerileme kaydedilmiştir.

Örme kumaş ihracatı
2015 yılı Ocak-Ağustos döneminde alt ürün grupları bazında örme kumaş ihracatı incelendiğinde, en önemli alt ürün grubunun diğer örme kumaş olduğu görülmektedir. Bu dönemde toplam örme kumaş ihracatının %54,8’ini oluşturan diğer örme kumaş ihracatı %14,8 oranında gerileyerek yaklaşık 534 milyon dolar değerinde gerçekleşmiştir. Ağustos ayında ise bu ürün grubunun ihracatında %14,7 oranında gerileme kaydedilmiştir. Kaynak: İTKİB Tekstil, Deri ve Halı Şubesi 

Share this post:

Related Posts

Leave a Comment