Hasan Korkmazcan: Tişört sektörünün geleceği karanlık

hasankorkmazcan (1)Fantezi kumaşın öncü firmalarından Ribanateks Tekstil’in yönetim kurulu başkanı Hasan Korkmazcan, 2015’in ilk 9 ayında tişört ihracatının dolar bazında 460 milyon dolar civarında gerilemesini değerlendirdi. Son yıllarda tekstilde ve konfeksiyon ihracatında kan kaybı yaşandığını söyleyen Korkmazcan, özellikle örme tişörtte eski ihracat rakamlarının bir daha yakalanmayacağını iddia etti.

Türkiye’de artan üretim maliyetlerinin hazır giyim ve konfeksiyonda kan kayıplarına neden olduğunu söyleyen Hasan Korkmazcan, Avrupa’ya olan mülteci dalgasıyla birlikte batıda, bu milyonlarca insanı istihdam etmek için konfeksiyon gibi iş gücünün yüksek olduğu sektörlerin tercih edileceğini bunun da AB ülkelerine ihracat satışlarını azaltacağını öngörüsünde bulundu.

hkorkmazcan

Hasan Korkmazcan

Hasan Korkmazcan şunları söyledi: ” Son 9 aylık rakamlar baktığımızda tişört ihracatının yarım milyar dolara yakın gerilediği görülüyor. Adet bazında 50 milyon azalmış. Bu büyük bir gerileme Türkiye için. Benim tahminim ileri ki yıllarda bu daha da azalacak. Eski rakamları bir daha göremeyebiliriz. Bu gerilemede Bangladeş ve Çin gibi ülkelerle rekabet etmekte zorlanmamız yanında bir diğer neden de AB ülkelerine Suriye, Libya, Irak ve Afganistan’dan gelen mülteci akını. Milyonlarca insan İtalya’ya, Fransa’ya, Almanya’ya, İspanya’ya mülteci olarak gidiyor. Bu ülkeler yakın bir zamanda bu insanları konfeksiyon gibi alanlarda çalıştırmaya başlayacaklar. Bu insanlar ucuz iş gücü demek. ”

Kumaş ve aksesuarda ise artışlar olacak

Hasan Korkmazcan’a göre örme tişörtte ihracatımız gerilerken bu ülkelere yapacağımız iplik, kumaş ve aksesuar ihracatımız, konfeksiyonun aksine, olumlu yönde etkilenecek. “Avrupalının istediği kumaşları, aksesuarları biz sağlamaya başlayacağız.” diyen Korkmazcan, Türkiye’nin katma değerin yüksek olduğu konfeksiyonda AB pazarını kaybetmekmek için daha radikal çözümler alması gerektiğini kaydetti.

hungary-refugees

suriyeli işçiler

Share this post:

Related Posts

Leave a Comment