Özbekistan, Türk hazır giyimcilerin üssü mü oluyor?

htantiverdi (1)Özbekistan’da düzenlenen Uluslararası Yatırım Forumunda Özbekistan’ın yabancı yatırımcılar için cazip bir ülke olduğuna yer verildi. Forumda konuşan Özbekistan Başbakan yardımcısı hükümetin ülkeye yatırım yapmak isteyen yabancı yatırımcılar için gereken tüm destek ve imkanları da sağlamaya hazır olduğunu sözlerine ekledi. Türk hazır giyimciler bu davete sıcak bakıyor.

İstanbul Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçılar Birliği (İHKİB) Yönetim Kurulu Başkanı Hikmet Tanrıverdi Forum’da yaptığı açıklamada, hazır giyimde Türkiye’nin 2023 yılı için 60 milyar dolarlık bir ihracat hedefi belirlediğini anımsatarak, bu çerçevede ilk hedef ülkelerden biri de Özbekistan olduğunu söyledi. Özbekistan’ın Türkiye için koleksiyon hazırlayacak, markalarını oluşturacak ve bir kısım ürünleri de Özbekistan gibi rekabeti kolay, ucuz olan ülkelerde üretebileceğine dikkat çeken Tanrıverdi, “Umarım iki ülke arasındaki ilişkiler çok daha sıcak konuma gelir, serbest ticaret anlaşması yapılır. O zaman aramızdaki ticaretin çok daha artacağını düşünüyorum.” dedi.

Tanrıverdi, daha sonra Özbekistan Tekstil Bakanı İlham Haydarov’u da ziyaret etti. Görüşmede Türkiye ile Özbekistan’ın tekstil konusunda birlikte hareket etmesi gerektiğini ve bunun her iki ülke için de faydalı olacağını dile getiren Tanrıverdi, Türkiye’nin dünyanın 217 ülkesine mal satan ve pazar konusunda bir çok imkana sahip olan bir ülke olduğuna dikkat çekti.

Taşkent’te düzenlenen Uluslararası Yatırım Forumu’nu 33 ülkeden 500’den fazla işadamı ve yatırımcının yanı sıra aralarında Dünya Bankası, Asya Kalkınma Bankası ve Uluslararası Finans Kurumu’nun da aralarında bulunduğu çok sayıda uluslararası finans kuruluşlarının yetkili ve temsilcileri de katıldı.

Share this post:

Related Posts

Leave a Comment