Tekstil ihracatında üç ülke haricinde düşüşler devam etti

kumas-boyahanesi (1)Türkiye’nin tekstil ve hammaddeleri ihracatı, 2015 yılının Ekim ayında 756 milyon dolar oldu. Ocak-Ekim döneminde ise 2014 yılının aynı dönemine göre %10,8 oranında gerileme ile yaklaşık 6,7 milyar dolar olarak gerçekleşti. İran, ABD ve Bulgaristan hariç diğer ülkelerde düşüş oldu.

İTKİB’in açıkladığı Ekim ayı raporuna göre; aylar bazında tekstil ve hammaddeleri ihracatı incelendiğinde, Ocak ayından itibaren gerileme eğiliminin her ay devam ettiği, Nisan ve Haziran ayında gerileme oranının daha düşük gerçekleştiği, Mayıs ve Eylül aylarında %14,9 ve %20,7 ile önemli bir gerileme yaşandığı görülmektedir. Ancak Ekim ayında ihracat performansının önceki aylara göre yükseldiği ve ihracat değişiminin sabit kaldığı dikkat çekmektedir.

2015 yılı Ekim ayında ve Ocak-Ekim döneminde en fazla tekstil ve hammaddeleri ihracatı AB(28) ülkelerine yapılmıştır. Ekim ayında AB(28) ülkelerine yapılan ihracat %5,9 oranında yükselmiştir. AB(28) ülkelerine Ocak-Ekim döneminde yapılan tekstil ve hammaddeleri ihracatı ise %10,7 oranında gerileme kaydetmiş ve 3 milyar dolar değerinde gerçekleşmiştir.
AB(28) ülkelerine tekstil ve hammaddeleri ihracatı, Ocak-Ekim döneminde toplam tekstil ve hammaddeleri ihracatının %46,3’ünü oluşturmaktadır.

Ekim ayında ve Ocak-Ekim döneminde en fazla tekstil ve hammaddeleri ihracatı yapılan ikinci ülke grubu, toplam tekstil ve hammaddeleri ihracatının %13,7’sinin yapıldığı Eski Doğu Bloku ülkeleridir.Tekstil ve hammaddeleri ihracatı en fazla yükselen ülke grubu, 2015 yılı Ekim ayında %29,1 ve Ocak-Ekim döneminde ise %12,2 oranında artış ile Asya ve Okyanusya Ülkeleri olmuştur. Tekstil ve hammaddeleri ihracatı en fazla gerileyen ülke grubu ise, Ekim ayında %19,5 oranında gerileme ve Ocak-Ekim döneminde ise %29,4 oranında gerileme ile Eski Doğu Bloku ülkeleridir.

resim1En fazla ihracat İtalya’ya yapıldı
2015 yılı Ekim ayında ve Ocak-Ekim döneminde, Türkiye tekstil ve hammaddeleri ihracatında öne çıkan ülkeler değerlendirildiğinde, en önemli ihracat pazarının %9,7 oranında pay ile İtalya olduğu görülmektedir. İtalya’ya yapılan tekstil ve hammaddeleri ihracatı Ekim ayında %10,1 artışla 74 milyon Dolar ve Ocak-Ekim döneminde ise %15,5 oranında gerileme ile yaklaşık 646 milyon Dolar değerinde gerçekleşmiştir.

Ekim ayında ve Ocak-Ekim döneminde en fazla tekstil ve hammaddeleri ihracatı gerçekleştirilen ikinci ülke Rusya Federasyonu’dur. Rusya’ya tekstil ve hammaddeleri ihracatı Ekim ayında %23,1 gerileme ile 50 milyon Dolar değerinde ve Ocak-Ekim döneminde ise %35,8 oranda gerileme ile yaklaşık 429 milyon dolar değerinde gerçekleşmiştir. Rusya’nın toplam tekstil ve hammaddeleri ihracatındaki payı ise %8,9’dan %6,4’e düşmüştür.

Ekim ayında ve Ocak-Ekim döneminde tekstil ve hammaddeleri ihracatında üçüncü önemli ihracat pazarı Almanya’dır. Almanya’ya yapılan ihracat Ekim ayında %5,4 gerileme kaydetmiş ve yaklaşık 40 milyon Dolar değerinde gerçekleşmiştir. Almanya’ya tekstil ve hammaddeleri ihracatında Ocak-Ekim döneminde ise %15,2 oranında gerileme kaydedilmiştir. Almanya, yaklaşık 321 milyon dolar değerinde ihracat ile toplam tekstil ve hammaddeleri ihracatından %4,8 oranında pay almaktadır.

2015 yılı Ekim ayında dördüncü ve beşinci büyük ihracat pazarları sırasıyla İran ve ABD’dir. İran’a yapılan tekstil ve hammaddeleri ihracatı Ekim ayında %2,4 ve Ocak-Ekim döneminde %15,1 ile, ABD’ye tekstil ve hammaddeleri ihracatı ise Ekim ayında %3,1 ve Ocak-Ekim döneminde %8,3 ile artış kaydetmeye devam etmiştir.
2015 yılı Ekim ayında tekstil ve hammaddeleri ihracatında ilk on ülke arasında ihracatı en fazla yükselen ülke, %18,6 oranında artış ile Polonya olurken, OcakEkim döneminde ise İran %15,1 oranında artışla öne çıkmaktadır. 2015 yılı Ekim ayında tekstil ve hammaddeleri ihracatında ilk on ülke arasında ihracatı en fazla gerileyen ülke ise Ekim ayında %23,1 ve Ocak-Ekim döneminde %35,8 oranında gerileme ile Rusya Federasyonu olmuştur. KAYNAK: Tekstil, Deri ve Halı Şubesi İTKİB Genel Sekreterliği 

Share this post:

Related Posts

Leave a Comment