Sektör başkanları tekstil piyasasındaki hareketlenmeyi değerlendirdi

Hazır giyimin iki önemli kurumunun başkanları tekstilde son aylarda yaşanana üretim artışlarını ve hareketlenmeleri değerlendirdi. Ortak kanaat Avrupa’dan gelen sipariş artışlarının bu canlanmada rol oynadığı yönünde.

şeref fayatTGSD Başkanı: ‘Avrupa, Türkiye’ye yöneldi’

Geçtiğimiz yıl ihracatta parite kaynaklı düşüşler yaşandığını hatırlatan Türkiye Giyim Sanayicileri Derneği (TGSGD) Başkanı Şeref Fayat, sektörün yeni seviyelere uyum göstermesiyle üretimini artırmaya başladığını söyledi. Avrupa’nın da Uzakdoğu’dan dolarla mal almak yerine Türkiye’den euro cinsi ithalata yöneldiğini kaydeden Fayat, Avrupa’da talebin yükselmesine karşın ocakta görülen artışların yıla yayılmasının zor olduğunu kaydetti.

Fayat’a göre üretimi negatif etkileyecek en önemli etken ise kapasitenin sınırlı olması. Sektörün zor bir dönemden geçerken yatırımları ötelediğini dile getiren Fayat, “Bu yıl da yatırımlarda ciddi bir artış beklemiyorum. Seneye canlanma olabilir. Dolayısıyla üretimin ocak ayındaki çift haneli büyümeyi yıl geneline yayması zor görünüyor. Bizim tahminimiz yüzde 5-6 düzeyinde” dedi.

hikmet-tanriverdiİHKİB Başkanı: ‘Üretim artışı ihracata yansıdı’

İstanbul Hazır Giyim ve Konfeksiyoncular Birliği Başkanı Hikmet Tanrıverdi ise üretimdeki artışın normal olduğunu kaydetti. Tekstildeki artışın bir sonraki ayın hazır giyim ihracatına yansıdığını aktaran Tanrıverdi, sektörde genel olarak bir toparlanma olduğunu, iç piyasada da hareketlilik gözlendiğini söyledi. TİM verilerine göre, hazır giyim ve konfeksiyon ihracatı şubatta yüzde 12.7 arttı. tekstil ihracatı da yüzde 4.9 arttı.

Tanrıverdi’ye göre, Avrupa’dan gelen siparişlerin artacağı beklentisi, üretimdeki yükselişin yıla yayılacağı yönündeki tahminleri güçlendiriyor. İstanbul Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği İsmail Gülle ise artışın ihracattan kaynaklanmadığını, üretimdeki güçlü rakamın kendilerini şaşırttığını söyledi. Gülle, “İç piyasanın çok da canlı olduğunu söyleyemeyiz. Üretim artışı stoklara yönelik yapılmış olabilir” dedi. Kaynak: Dünya Gazetesi

Share this post:

Related Posts

Leave a Comment