Rusya’ya örme kumaş satışı rekor seviyede azaldı

Rusya ile yaşanan uçak düşürme krizi ve ardından Rus Hükumetinin Türk şirketlere ve mallarına uygulamaya başladığı ticari ambargo etkisini tekstilde özellikle de örme kumaş ihracatında ciddi şekilde göstermeye başladı.

A woman walks past a shop window with a T-shirt on display reading, 'I Believe in the Ruble', in downtown Moscow, Russia, on Monday, Dec. 22, 2014. The ruble has been the worst performing currency this year along with the Ukrainian hryvnia, having lost half of its value. Its collapse in the past weeks sparked a consumer boom as worried Russians flocked to the shops to buy cars and durable goods before prices rose further. (AP Photo/Pavel Golovkin)

Türk örme sanayi Rusya’ya 2014 Ocak ayında 21,7 milyon dolarlık, 2015 yılının Ocak ayında ise 12,7 milyon dolarlık örme kumaş satışı gerçekleştirmişti. Uçak krizi sonrası yaşanan ticari ambargo sonrası bu rakam 2016’nın Ocak ayında 2,5 milyon dolara kadar geriledi. İki ülke arasındaki krizin tekstildeki yansımasının ne boyutta olduğunu açıkça gösteren bu gerileme örme kumaşta fazla olurken örme giyside azalmanın aksine artış oldu.

Örme giyside düşüş yok!
Örme kumaşta yaşanan büyük düşüşün benzeri örme giysilerde görülmüyor. TÜİK kayıtlarına göre 2015’in Ocak ayında 6,5 milyon dolar olan örme giysi ve eşyaları ihracatı 2016’nın aynı ayında 2,4 milyon dolar artarak 8,9 milyon dolar olarak gerçekleşti. 2014 yılında bu rakam yaklaşık 15 milyon dolar idi.

Türkiye’den Rusya’ya Yapılan İhracat

Ürün Grubu 2015 Ocak

(Milyon Dolar)

2016 Ocak

(Milyon Dolar)

Örme kumaş  12.7 2.5
Örme giysi ve aksesuarları 6.5 8.9

Share this post:

Related Posts

Leave a Comment