Hasan Güven: Dolar düşük kalır avro artarsa tekstilci rahat nefes alır

IMG_8042 (1)Son aylarda hazır giyim ve konfeksiyon ihracatında yükselişler var. 01 Ocak-17 Mart döneminde hazır giyim ihracatı yüzde 6,7 oranında artarak 3,5 milyar dolara yükseldi. Beklentiler önümüzdeki aylarda bunun süreceği yönünde.

Tekstil piyasasında gidişatı iyi gören de var, kötü gören de. İplikçiler cephesinde işlerin iyi gitmediği yorumları yapılıyor. Satışların az olması, üretimi olumsuz etkilediği birçok iplik fabrikasının bu yüzden ya düşük kapasitelerde çalıştığı ya da bazı üretim hatlarını kapattığı konuşuluyor.

Kumaş cephesine baktığımızda bu cephede de işlerin çok iyi gittiği söylenemez. Talebin azlığından şikayet ediliyor. İhracatçı firmalara ve büyük alım gruplarına boyalı örme kumaş satışı yapan Güven Örme’nin genel müdürü Hasan Güven, örme kumaş piyasanın geçen yılla kıyaslandığında çok iyi olmadığını ancak kötümser olmak için henüz erken olduğunu söyledi.

Avrupa’nın siparişlerini Türkiye’ye yönlendirmesi halinde ciddi bir hareketliliğin olabileceğine dikkat çeken Güven, Doların düşük kalması, Avronun ise yüksek seyretmesi halinde tekstil ve konfeksiyon ihracatında canlanma olabileceğini söyledi.

“Pamuk, iplik ve diğer birçok girdinin dolarla alınması nedeniyle doların düşük seyretmesi bizim için önemli bir avantaj”, diyen Hasan Güven, bu olduğu sürece tekstilcilerin satışlarını rahat bir ortamda yapabileceğini belirtti.

Güven Örme:
Çobançeşme Mah, Mithatpaşa Cad, Meltem1 Sok, Yenibosna

Telefon : (212) 4516565
Faks : (212) 6541925

Share this post:

Related Posts

Leave a Comment