İstanbul’un en başarılı hazır giyim ihracatçısı Akıntek Tekstil

resim2

Türkiye ekonomisine geçen yıl 17 milyar dolar ihracatla büyük katkı sağlayan hazır giyim sektörünün başarılı firmaları ödüllendirildi. 2014 yılında 5’inci sıradan listeye giren Akıntek Tekstil 2015 yılı ihracatıyla birinci sıraya yükseldi.

İstanbul Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçı Birliği (İHKİB) 2015 yılında gerçekleştirdikleri ihracatla en başarılı olan üyelerini, düzenlediği törende, plaketle ödüllendirdi. Haliç Kongre Merkezi’nde 16 Nisan Cumartesi günü düzenlenen törende listeye giren ihracatçılar, ödüllerini İHKİB Başkanı Hikmet Tanrıverdi’den aldılar.

2015 yılında gerçekleştirdikleri yüksek ihracat rakamlarıyla listeye giren firmaların başında Akıntek Tekstil firması var. Firma hazır giyim kategorisinde 2015’in en başarılı ihracatçısı oldu. Bu firmayı LC Waikiki takip etti. USM Logistik üçüncü, Şık Makas dördüncü sırada geldi. Cross Tekstil ise beşinci sırada yer aldı.

50 milyon dolar ve üzerine Platin Plaket

Geçen yıl 50 milyon doların üzerinde ihracat yapan firmalara platin plaket verilen törende, 20-50 milyon dolar arasında ihracat yapanlara altın, 10-20 milyon dolar arasında ihracat yapanlara gümüş, 2,5-10 milyon dolar arasında ihracat yapanlar bronz plaket takdim edildi. 500 bin-2,5 milyon dolar arasında ihracat gerçekleştiren firmalar ise başarı belgesi ile ödüllendirildi. 47 firma platin, 136 firma altın, 167 firma gümüş, 674 firma bronz plaketle ödüllendirilirken, 1025 firmaya ise başarı sertifikası verildi.

tantıverdiTörende konuşan İHKİB Başkanı Hikmet Tanrıverdi, hazır giyim sektörü olarak son 10 yılda kazandırdıkları 150 milyar dolar net döviz girdisi ile Türkiye ekonomisinin gururu olduklarını söyledi.

Sektör açısından zor geçen 2015’i 17 milyar dolar ihracatla kapattıklarını bildiren Tanrıverdi, 2016 için umutlu olduklarını ifade etti. Tanrıverdi, jeopolitik sorunlara, uçak krizine ve 1300 liralık asgari ücretin yarattığı ek maliyete rağmen 2016’ya iyi başladıklarını kaydederek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“İlk çeyrekte Türkiye’nin genel ihracatı yüzde 10 gerilerken, hazır giyim ihracatımız yüzde 7 arttı. Üç ayda 4 milyar 255 milyon dolarlık ihracat yaptık. Gururla söylemeliyim ki; İHKİB artık sektörümüzün kutup yıldızı oldu. Dünyanın neresinden bakılırsa bakılsın, İHKİB’in liderliğinde sektörümüzün yarattığı yüksek katma değerin izlerini görüyoruz. İHKİB’in yol göstericiliğinde inanıyorum ki bu yıl yeniden 18 milyar dolara ulaşacağız.”

– “Türkiye’nin gücünü 40 fuarda göstereceğiz”

Tanrıverdi, İHKİB’in projelerine de değinerek, bu yıl New York, Tahran, Paris, Düsseldorf ve Londra’da açılacak Türk Ticaret Merkezlerinde yerlerini alarak yurt dışındaki satış ve pazarlama gücünü artırmayı hedeflediklerinin altını çizdi.

Moda endüstrisinin uluslararası pazarlarda tanıtımına büyük önem verdiklerini anlatan Tanrıverdi, şu ifadeleri kullandı:

“Sektörümüze yeni pazarlar kazandırmak, mevcut pazarlardaki payımızı artırmak için akıncılar misali Urumçi’den Amerika’ya küresel piyasaların nabzını tuttuk, tutuyoruz. Las Vegas’taki Magic Show ve Londra’daki Pure London başta olmak üzere dünyanın en önemli hazır giyim fuarlarına İHKİB’in öncülüğünde ulusal katılım gerçekleştirdik. Son yıllarda büyük kan kaybettiğimiz ABD pazarında payımızı üç yılda 3 katına, yani 1,5 milyar dolara çıkarma hedefini önümüze koyduk. Üyelerimizin uluslararası alıcılarla buluşmalarına öncülük ettik.”

Yurt dışında düzenlenen ve sayıları 40’ı bulan hazır giyim fuarlarının neredeyse tamamına info stantları ile katılıp Türkiye’nin üretim gücünü alıcılara tanıtacaklarını anlatan Tanrıverdi, “Uluslararası Rekabetçiliğin Geliştirilmesi (Ur-Ge) projeleri ile iç giyim ve çorap sektörümüzün yurt dışına açılmasında önemli adımlar attık. Aynı şekilde denim ve örme giyim için de Ur-Ge projelerini hayata geçireceğiz.” dedi.

ihkib (1)2015 YILINDA HAZIRGİYİM PLATİN ÖDÜL ALAN FİRMALAR

1) Akıntek Tekstil San. İç ve Dış Tic. Ltd. Şirketi
2) LC Waikiki Mağazacılık Hiz. Tic. A.Ş.
3) USM Lojistik Tekstil Gıda İnşaat Sanayi ve Dış Tic. Ltd. Şirketi
4) Şık Makas Giyim San. Ve Tic. A.Ş.
5) Cross Tekstil San. Ve Tic. A.Ş.
6) ERPA Hazır Giyim İç ve Dış Tic. A.Ş.
7) Akıntek Tekstil Ürün San. ve Dış Tic. LTD. Şirketi
8) Aster Tekstil Sanayi ve Dış Ticaret A.Ş.
9) Aster Global Pazarlama ve Dış Ticaret A.Ş.
10) Saide Tekstil San. ve Tic. A.Ş.

 

2014 YILINDA HAZIRGİYİM PLATİN ÖDÜL ALAN FİRMALAR

1 TGS DIŞ TİC. A.Ş.
2 BİRGİ BİRLEŞİK GİYİM İHR.DIŞ TİC.A.Ş.
3 PERGAMON STATUS DIŞ TİC.A.Ş.
4 TAHA PAZ.VE MAĞAZACILIK A.Ş.
5 AKINTEK TEKSTİL ÜRÜN.SAN.VE DIŞ TİC.LTD.ŞTİ.
6 LC WAİKİKİ MAĞAZACILIK HİZM.TİC.A.Ş.
7 ŞIK MAKAS GİYİM SAN.VE TİC.A.Ş
8 TÜRKMEN GRUP İTH. İHR. DIŞ TİC. A.Ş.
9 CROSS TEKS.SAN.VE TİC.A.Ş
10 TAYPA TEKS.GİY.SAN.VE TİC.A.Ş

 

akıntek pano 1AKINTEK TEKSTİL Hakkında

1996 yılında İstanbul’da kurulan, merkezi Kırklareli’de, Merter ve Laleli’de Toptan satış Mağazaları bulunan Akıntek Tekstil bugün 1.5 milyon adetlik bayan çocuk erkek giyim ihracat kapasitesi ile Türkiye’nin en büyük 500 sanayi kuruluşu arasındadır. Türkiye ve İngiltere ofislerindeki güçlü tasarım ve Türkiye’de bulunan kumaş geliştirme ekibi ile Akıntek Tekstil, dünyanın önde gelen markaları olan İspanya’da Inditex grubu ve İngiltere’de Next, M&S , Tesco , Topshop , Dorothy Perkins ve Sainsbury için üretim yapmaktadır.

Share this post:

Related Posts

Leave a Comment