İngiltere AB’den ayrılma kararı aldı; peki şimdi ne olacak?

brexit uk - Google'da Araİngiltere’de seçmen AB’den ayrılmaya karar verdi. Peki bu karar nasıl uygulanacak? Bundan sonra ne olacak?

BBC Türkçe’nin haberine göre, İngiltere, bir süre daha AB üyesi olarak kalmaya devam edecek, ama ayrılık süreci hemen başlayacak. AB ile iki yıl sürmesi beklenen ayrılık müzakerelerini başka bir ismin yöneteceği anlaşılıyor. Piyasalar da, ayrılık kararına beklenen tepkileri vermeye başladı.

Keskin düşüş yaşayan Sterlin, dolar karşısında 1985’ten bu yana en düşük değerden işlem görüyor. Piyasa uzmanları, İngiltere Merkez Bankası’nın devreye girmesi ihtimalini yüksek görüyor.
Avrupa Birliği liderleri ve kurumlarının önümüzdeki saatlerde bir araya gelecekleri açıklandı. AB karşıtı partilerin sandıklarda kazandıkları zaferlerden endişe duyan AB liderlerinden, birlik mesajları gelebilir.

AB Konseyi Başkanı Donald Tusk, ilk açıklamasında ayrılma kararını çok önemsemediğini şu sözlerle vurgulamaya çalıştı: “Son birkaç yılın AB tarihinin en zor yılları olduğu doğru. Ama ben böyle durumlarda hep babamın bir sözünü anımsarım: ‘Seni öldürmeyen şey, güçlendirir.” Ancak Hollanda ve Fransa’daki aşırı sağ kanattan hemen benzer referandum oylamaları yapma çağrıları geldi.

Ayrılık için iki yıllık müzakere Hükümetin bu kararın ardından atacağı ilk adımlardan biri, 2009’da imzalanan Lizbon Anlaşması’nın, üyelerin birlikten ayrılmasını düzenleyen 50. maddesini işleme koymak olacak. Maliye Bakanı George Osborne, bu sürecin referandumdan sonra iki hafta içinde başlayabileceğini söylemişti.

İngiltere’nin ayrılık müzakerelerinde odaklanacağı konular arasında serbest ticaret anlaşması ve güvenlik konuları öne çıkacak.
Müzakere sürecinde İngiltere AB içinde kalacak ve AB yasaları yürürlükte olacak.
Eğer iki yılda bir anlaşmaya varılmazsa AB üyeliği sona erecek, ilişkiler Dünya Ticaret Örgütü’nün (DTÖ) kurallarına bağlı olarak yoluna devam edecek.
Ancak İngiltere’nin DTÖ’ye katılımı AB çatısı altındayken gerçekleşmişti. AB ise bu anlaşma koşullarını “Kopyalayıp yapıştıramazsınız” diyor.
Yani İngiltere’nin dünyayla ticareti de baştan müzakere edilecek.
Almanya: İngiltere çıkarsa AB dağılabilir
İngiltere’de AB kapışması Thames Nehri’ne sıçradı
‘Terk edenlere nazik davranılmayacak’
Cambridge Üniversitesi’nde Avrupa Hukuku profesörü Catherine Barnard ise anlaşma olmayacağını düşünenlerden.
Barnard “İki yıllık sürede AB’nin dışına düzensiz bir şekilde çıkacağız” diyor.

http://www.bbc.com/turkce/haberler/2016/06/160624_ab_referandum_ne_olacak

 

Share this post:

Related Posts

Leave a Comment