Brexit, Türkiye’yi nasıl etkileyecek?

Büyük Britanya tarihi oylamada hiç tahmin edilmeyen bir sonuça imza attı ve referandumdan “AB’den çıkalım” çıktı. Bu sonuç dünya piyasalarını derinden etkilerken bu ülke ile ticareti olan ülkeleri de olumusuz etkileyecek. Etkinelecek ülkeler arasında Türkiye de bulunuyor.

cuneyt-basaran-200x200

Cüneyt Başaran

Türkiye nasıl etkilenir ?

İngiltere bizim için önemli bir pazar. Yıllık ihracatımızın yüzde 8’ini yaptığımız bir pazar. İngiltere’nin AB’den çıkması durumunda bu pazara AB gümrük Birliği çerçevesinde mal satan ; otomotiv, tekstil, hazır giyim gibi sektörlede yeniden ciddi tcaret anlaşmaları yapmak durumunda kalacaklar. Bu anlaşmaların ne kadar hızlı ve ne kadar uygulamada uyumlu olacağı soru işareti. Bunun yanında İngiltere gibi son derece rekabetçi bir pazara düşük kar marjları ile mal satan bu şirketlerin, Brexit sonrası yüzde 10 devalüe olan ve son 30 yılın en düşük seviyesine gerileyen İngiliz Sterlin’i ile bu pazarda tutunabilmeleri de kolay olmayacaktır. Bir başka açı da turizm sektörü. Bu sene Türkiye için turizm zaten “kayıp” yılını yaşıyor. Ancak geçen sene rakamlarına baktığımızda 31 milyar dolarlık turizm gelirleri bulunan Türkiye’nin gelen yabancı misafirlerin ülke sıralamasına bakıldığında 3. sırada İngilizleri görüyoruz. Kendilerini ABD Doları ve EURO bazında ciddi fakirleşmiş hissedecek olan İngilizlerin tatil tercihleri de değişecektir.

Ekonomik etkileri dışında BREXİT’in Türkiye’ye siyasi etkileri de olacaktır. AB ile müzakarelerde belli bir yere gelip tıkanan Türkiye’nin, İngiltere’siz yürümek zorunda kalabilecek olan AB’nin daha “yakından” ilgilenmek durumunda kalacağı aşikar. Özellikle göçmen geri alım anlaşması ile AB ile kritik bir döneme giren Türkiye , İngiltere’nin ayrılmasını yol açan mülteci akınının durdurulmasında çok önemli bir yer tutuyor. AB’nin bir başka yok kazasına tahammülü olmadığını düşünülürse AB- Türkiye ilişkilerinin hızlanması beklenebilir. Ancak diğer yandan, Brexit sonrası AB içinde iyiden kendini gösterecek olan ve milliyetçi akımların ve anti AB partilerin yükselişi de Türkiye’nin AB ile yapacağı görüşmelerin hızını kesecektir. Bu sebeple Brexit sonrası AB yolculuğunda ipler bizde değil. Avantajlarımız var ancak bunları “kullanıp, kullanamayacağımız ” zaman içinde ortaya çıkacak.

SONUÇ..

Brexit son tahlilde tamiri pek mümkün olmayan yararlar açtı. İşin ekonomik yönünü düşünmek ve hesap kitap yapmak zor. Ancak konu ekonomik olmaktan çok daha büyük. Siyasi sonuçları Türkiye dahil bir çok bölge ülkesinin mevcut planlarını alt üst edebilecek kadar önemli. İngilizler” mülteci istilası ve çok başlılık” konularını bahane ederek Brexit’i onayladı ve bir anlamda “Pandora’nın kutusunu açtı.” Kutu bir kez açıldı mı, içinden ne çıkar? Bilemeyiz..

http://www.bloomberght.com/yorum/cuneyt-basaran/1889855-brexit-sonrasi-simdi-ne-olacak/

 

Share this post:

Related Posts

Leave a Comment