Işıksoy Tekstil yaralarını sarıyor

resim2

Eylül ayı içinde faaliyete geçecek olan iplik tesisi 9 bin metrekare üzerine 20 bin metrekare üretim alanına sahip olacak.

27 Aralık’ta geçirdiği büyük yangın nedeniyle üretim tesisleri büyük zarar gören Işıksoy Tekstil yaralarını sarıyor. Firma, yanan binaların yerine Demirtaş Organize Sanayi Bölgesi/Bursa’da birbirlerine komşu olacak şekilde üç ayrı fabrika binası inşa ediyor. Dokuma tesisi faaliyete geçti, iplik tesisi ise Eylül’de faaliyete geçecek.

Bursa’nın Osmangazi ilçesinde yaklaşık 40 bin metrekarelik alan üzerinde dokuma, iplik ve boyahane tesislerini bünyede bulunduran Işıksoy Tekstil, 27 Aralık 2015’te büyük bir yangın geçirmiş ve bu yangında boyahane ve iplik tesisleri büyük hasar görmüştü.

Bu iki üretim hattını kaybeden firma, bu yıl başında yaralarını sarmak için harekete geçti. Firma üç ayrı ancak birbirlerine komşu fabrika inşa etmek için çalışmalara hız verdi. Firma önce geçen yıl yapımına başlanan ve bu yıl tamamlanan dokuma tesisini faaliyete aldı ardından  iplik tesisinin inşaatı başladı. Bu inşaatın büyük kısmı tamamlandı ve iplik makinelerinin montajına da geçildi. Firmadan yapılan açıklamaya göre en geç Eylül ayı içinde iplik tesisinin faaliyete geçmesi planlanıyor.  İplik tesisi 9 bin metrekare üzerine 20 bin metrekare üretim alanına sahip olacak. Üretim kapasitesinin ise günlük 20-25 ton olacağı belirtiyor. Makine montajlarını halen sürdüğü iplik tesisinde örme, dokuma, çorap ve dikişsiz giyime yönelik ipliklerin üretimi yapılacak.

Yangında hasar gören kısımların enkazı kaldırıldıktan sonra buraya da boyahane kurulması planlanıyor. Bu yöndeki çalışmalar da büyük oranda tamamlandı. Şu anda baskı tesisinin yanında geçici bir boyahane ile faaliyetlerini sürdürmekle birlikte enkazın yerine inşa edilecek binaya boyahanenin taşınması planlanıyor. Bunun da 2017 yılı içinde olacağı firma yetkilileri tarafından açıklandı.

ışık

Share this post:

Related Posts

Leave a Comment