Türk tekstilciler viskon elyaf üretimi için fabrika kuracak

resim4 (1)İstanbul Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçılar Birliği Başkanı İsmail Gülle, yeni teşvikle birlikte Türkiye’ye 1.5 milyar dolarlık ithalatla gelen stratejik bir hammaddenin üretimine başlayacaklarını açıkladı.

Aralarında Kıvanç Tekstil, Migiboy, Gülle Tekstil ve Kipaş gibi firmaların olduğu 17 şirket birleşerek Doğu’da limana yakın bir bölgede viskon elyaf üretmeyi planlıyor. Gülle, “Tekstilin hammaddesi olan viskon elyafın Türkiye’de üretimi yok. Yıllık 250 bin ton üretim yapacağımız 150-200 milyon dolarlık dev bir yatırım planımız var” dedi. Gülle, fizibilite çalışmasının sürdüğünü, teşvikin ayrıntılarına göre yatırımı hayata geçireceklerini söyledi.

Hintli bir firma 5 yıl önce kuracaktı

Bundan 5 yıl önce Hintli Aditya Birla Grup, Türkiye’de üretilmeyen viskon elyaf için 5 yılda 510 milyon dolara ulaşacak yatırım planlamış ancak hayata geçmemişti. Adana’da kurulmak istenen tesiste 180 bin tonluk kapasitesiyle, Türkiye’nin yaklaşık 200 bin ton olan ithalatını frenleyecek ve ihracat yapacaktı olmadı.

Viskon Elyaf Nedir?

bilgi-2XX_clip_image003Viskonun hammaddesi kayin agacidır. Yumusacik bir dokusu olan viskon kumasi da teri, pamuktan daha fazla emiyor. Viskonun tenle uyumlu bir yapisi ve kaygan dokusu vardır. Oldukça zarif görünen viskon kumasinin giyimi de rahat ve kolaydır. Viskonun nem alma özelligi, pamuktan daha yüksek olup,normal kosullarda yüzde 11-14 oraninda rutubet toplamakta, şişme özelligi yüksek oldugundan yüzde 80-120’ye kadar su emebilmektedir. Kuru dayanikliligi ise pamuktan daha düsüktür. Yaş dayanikliligi ise çok düsük bir orandadır. Yasken dayanikliligi kuruya oranla yüzde 40-70 düsmekte, uzamasi yüzde 15-30 ile pamuga göre iki kat daha fazla olmaktadır. Viskon,  pamuktan çok daha yüksek olan nem alma özelliginden dolayi boyanmaya ve baskiya çok elverisli bir kumastır. Ayrica renklerin daha parlak görünmesini saglar. Viskon kumaslar, parlak olmasi istenilen kumaslarda, krep kumaslarda ve örgülerde, parlaklik efekti vermek amaciyla kullanilmaktadır. Astar kumaslarinda, bluz, gömlek, tisört, elbise, dekorasyon ve bayan iç çamasiri üretiminde tercih edilir. Viskon elyafi pamuk, keten ve yün gibi diger elyaf türleriyle karistirilarak da kullanilmaktadır.

 

Share this post:

Related Posts

Leave a Comment