İş dünyasını sevindiren ekonomik tedbirler açıklandı

Başbakan Binali Yıldırım, Ekonomi Koordinasyon Kurulu (EKK) toplantısında ekonomiye ilişkin alınan tedbirleri açıkladı. Yıldırım’ın açıkladığı EKK kararları arasında İstihdamı, üretimi ve ihracatı artıracak, milyonlarca vatandaşı ilgilendiren tedbirler yer alıyor.

TEDBİRLER VE TEŞVİKLER ARASINDA NELER VAR?

* İhracat yapan bütün kesimlerin yanında olmaya devam edeceğiz. Bu çerçevede bugüne kadar aldığımız tedbirlere ilave olarak yeni bir tedbir daha aldık. Firmaların nakit sıkıntısını rahatlatmak, işlerini genişletmek, istihdamı artırmak için hazine kefaleti getirmek sureti ile kredi garanti fonunun kefaleti ile 250 milyar liraya kadar kredi hacmi oluşturuyoruz.

* Piyasada KOBİ’ler, büyük işletmeleri, ihracatla uğraşan veekonomimizi ayakta tutan tüm sektörlere nakit sıkışıklığını giderecek yeni bir kaynak oluşturuyoruz. 250 milyar liralık yeni kredi hacmi getirmiş oluyoruz. İhracat kredilerinde garanti teminat yüzde 100, KOBİ’lerde yüzde 90, ticarilerde yüzde 85.

* Burada bütçe açığını artıracak yeni borçlanma gerektirecek ilave dışında bir düşünce yok. 2017 bütçesinde gelen paralarla karşılanacak. Bu tedbir iş dünyamıza üretim yapan ihracat yapan bütün iş dünyamıza çok ciddi bir rahatlama getirecek.

* 2017’de özel sektör yatırımlarını daha da teşvik etmek, artmasını sağlamak için imalat sanayine yatırım teşvik kapsamındaki projelere artı destek vereceğiz. 2017’de yapılan imalata yönelik yatırım harcamaları için yatırım katkı oranını yüzde 15 daha artırıyoruz. Kurumlar vergisi indirimini tam olarak uygulayacağız.

*İstihdam kredilerle desteklenecek ve artırmak için de bazı tedbirler aldık. Özel sektör işverenlerinde asgari ücret desteğinden yararlananların bu destekten yararlanmalarında esas prim gün sayısına karşı gelecek şekilde 2017 ocak şubat mart dönemine denk gelen 3 aylık primlerini 2017 ekim kasım aralık aylarına öteliyoruz. Böylece SGK primlerini ödemeyecekler, senenin son 3 ayında ödeyecekler. Faizsiz. Ocakta 100 TL ödeyecektin, sene sonunda ödeyeceksin. Enflasyondan kur farkından etkilenmeden. 9 ay faizsiz erteleme.

* Önümüzdeki yılın iş ve istihdamını artırmaya yönelik özel sektör firmalarımızın da maliyetlerini düşürmeye yönelik bir tedbir var. Bunlar; işbaşı eğitim programı, mesleki eğitim kursları, girişimcilik eğitim kurslarını daha da güçlendiriyoruz. 500 bin insanımıza özel sektörde 2017 yılı için iş temin edeceğiz. İstihdam programı öncelikli olarak katma değeri yüksek olan teknoloji sektörlerinde uygulanacak.

Hikmet Tanrıverdi

Hazır giyimci memnun

İstanbul Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (İHKİB) Başkanı Hikmet Tanrıverdi, Ekonomi Koordinasyon Kurulu (EKK) kararlarına ilişkin, “Atılan adımlarla piyasaya ciddi bir cansuyu verildiğini ve sektörlerimizin rahatlatıldığını düşünüyorum.” değerlendirmesini yaptı.

Tanrıverdi, yaptığı yazılı açıklamada, geçen hafta gerçekleştirilen EKK toplantısında alınan ve Başbakan Binali Yıldırım tarafından açıklanan önlemlerin, beklentilerinin üzerinde olduğunu kaydetti.

Özellikle asgari ücret desteğinden yararlanan firmaların gelecek yılın ilk üç ayındaki prim ödemelerinin yılın son çeyreğine ötelenmesini çok önemli bulduklarını belirten Tanrıverdi, “500 kişi çalıştıran bir firmanın aylık 350 bin lira civarında prim ödemesi gerekiyor. Atılan bu adım sayesinde firmanın prim borcu faizsiz olarak 9 ay ötelenerek, 1 milyon lira civarında bir rahatlama sağlanmış oluyor.” ifadelerini kullandı.

Şeref Fayat

Türkiye Giyim Sanayicileri Derneği (TGSD) Başkanı Şeref Fayat da Başbakan Yıldırım’ın belirttiği gibi sektörlerin halen 40 milyar liraya yakın kredi ihtiyacı bulunduğunu, bu ihtiyacın piyasayı şu anda kilitlediğini aktardı. Fayat, 250 milyar lira gibi piyasa için ilave bir kredi hacmi yaratılmasını, “ihracatçı ve imalatçıyı rahatlatan bir adım” şeklinde nitelendirerek, şunları kaydetti:

“Üreticiye ve ihracatçıya acilen cansuyu verilmesi gerekiyordu. Kredi hacminin arttırılarak özellikle ihracatçıya verilecek kredilerde yüzde 100 Hazine garantisi getirilmesini çok önemsiyorum. Mevcut istihdamın korunması adına mümkünse bu kredi desteğinin 2017 beklenmeden hemen verilmesi gerektiğini düşünüyorum. Ayrıca, asgari ücret teşvikinden yararlanan firmaların 2017’nin ilk üç ayına ait primlerinin faizsiz olarak yılın son çeyreğine ötelenmesi ve borç yapılandırması talep edenler için KOBİ tanımının 40 milyon liradan 125 milyon liraya çıkarılması başta olmak üzere alınan atılan tüm adımların imalatçılar ve ihracatçılar için çok önemli olduğunu belirtmek istiyorum.”

Kaynak: http://www.haberler.com/ekk-adimlari-ile-piyasaya-ciddi-bir-cansuyu-9041570-haberi/

Share this post:

Related Posts

Leave a Comment