Lonati ve Da Kong arasındaki patent anlaşmazlığı

Önde gelen İtalyan çorap makinesi üreticisi Lonati, Tayvanlı rakibi Da Kong Enterprise arasında bir süredir süren patent anlaşmazlığı davası sonuçlandı. Lonati’nin otomatik burun kapama makinelerinde kullandığı teknolojinin kopyalanmasıyla ilgili olan İtalya’daki davayı Lonati kazandı ancak Türkiye ve diğer ülkeleri kapsamıyor.

İki rakip firma arasındaki patent anlaşmazlığı birçok fuarda Da Kong standlarının avukatlarla basılıp tutanak tutulmasıyla sürüyordu. ITMA’da, Yuwi’de ve İstanbul’daki ITM fuarlarında bunu defalarca görmüştük. Lonati patent ihlali olduğu, teknolojisinin kopyalandığını iddia ederek Tayvanlı firmayı dava etti. İtalya’da süren bu dava Lonati lehine sonuçlandı.

Türkiye’deki dava Aralık sonunda sonuçlanacak

Diğer taraftan benzer davalar Türkiye’de halen sürüyor.  Hem Da Kong hem de Lonati ayrı ayrı patent ihlali davaları açmıştı.  Aralık sonunda bu davalarla ilgili kararların açıklanması bekleniyor. Da Kong için asıl önemli olan Türkiye’deki davanın sonucu. Eğer bu davayı kazanırsa burun kapama makinelerinin satışıyla ilgili önünde hiç bir engel kalmayacak.

Kaynak: http://www.knittingindustry.com/lonati-successfully-defends-automatic-toe-closing-patents/#sthash.TuBGRMMi.dpuf

Share this post:

Related Posts

Leave a Comment