Gaziantepli trikocular dertli

Doların sürekli artması ve buna bağlı olarak iplik fiyatının yükselmesi triko imalatçılarını sıkıntıya soktu. İmalatçılar son yılların en sıkıntılı dönemini yaşıyor.

Dolardaki artış trikocuların belini büküyor. Son üç yıldır özellikle iç piyasaya çalışan triko esnafı doların artması nedeniyle batma noktasına geldi. Geçen yıl nispeten daha bir sezon geçiren esnaf bu sene daha kötü durumda. Bunun sebebi de doların 3,70’leri aşması. İplik fiyatları dolar bazında yükselince esnaf üretim yapamaz oldu. Geçen yıl 15 TL’ye alınan iplik bu yıl 20 TL’yi aştı.

İLKHA’dan İbrahim Koçyiğit’in Gaziantep esnafıyla yaptığı röportaj, sıkıntının ne denli büyük olduğunu gözler önüne seriyor. Röportajda görüşlerine başvurulan trikocu Mehmet Ateş: “Yaklaşık 3 senedir dolar kuruna çalışıyoruz. Bundan dolayı birçok esnaf iflas etti, birçoğu da iflasın eşiğine geldi. Trikotaj sektörü kan ağlıyor. Doların sürekli olarak dalgalanması bizi perişan etti. Biz ipi dolar ile alıyoruz ama TL ile satıyoruz. Kaderimiz neredeyse dolara bağlı hale geldi. Şu an bütün esnaf akşama kadar boş boş oturuyoruz.” şeklinde konuşuyor.

Bir başka esnaf Nureddin Baş ise, “Bize göre şu an esnafın durgun olmasının nedeni dövizin yükselmesi. Bizim sektörümüz genelde döviz ile alışveriş yapıyor. Dövizin de bu şekilde yükselmesi haliyle bizi zor durumda bıraktı. Biz kendimiz iki aya yakındır işi bıraktık. Çalışmak için bir çaba içerisindeyiz ama dövizden dolayı önümüzü göremiyoruz. Döviz bu şekilde yükselince iş durgunluğu da başladı. Müşterilerimizin elindeki ürünler satılmamış, duruyor. Bu satılmayınca da önümüzdeki sene için üretimi düşürmek zorunda kalıyoruz. Biz de ne yapacağımızı bilmiyoruz.” diyor.

Haberin tamamını oku: https://dogruhaber.com.tr/haber/233748-trikotaj-sektoru-zor-gunler-geciriyor/

Share this post:

Related Posts

Leave a Comment