Next Bangladeş’ten Alımları Azaltıyor

Brexit kararı sonrası İngiltere’nin en büyük hazırgiyim perakendecilerinden biri olan Next, 2016 yılı sonunda Bangladeş’ten 260 milyon $ olarak öngörülmesine rağmen 180 milyon $’lık alım yapmıştır. Genelde yıllık hedefinden 10-20 milyon$ daha fazla alım yapan Next için bu yılki durum istisnai bir durum olarak gözükmektedir.

Next Bangladeş’ten hazırgiyim ürünlerini doğrudan ya da tedarikçi firmalar vasıtasıyla olmak üzere iki şekilde tedarik etmektedir.

İngiltere’nin geçen Haziran ayında Avrupa Birliği’nden ayrılma yönünde aldığı karar sonrasında poundda yaşanan düşüşle birlikte ithalat daha maliyetli duruma gelmiştir. Ayrıca İngiltere’deki enflasyon rakamları son iki yılın en yüksek seviyesine ulaşmıştır.

Konuyla ilgili olarak da Next 2017’nin de 2016 gibi zorlu geçeceğini ve firmanın buna yönelik önlemlerini aldığını belirtmiştir. Ayrıca düşüşün 2016 yılından itibaren değil 2015 yılının son çeyreğinden itibaren başladığını ve bu düşüş eğiliminin yeni yılda da devam edeceğini öngördüklerini belirtmiştir.

Bu nedenler haricinde, satışlarda düşüşe neden olduğu düşünülen başka faktörler de bulunmaktadır. Gerçek kazançlardaki büyümeye enflasyonun etki etmesi nedeniyle genel harcamaların azalacağı ve benzer ürünlerde %5’i geçmeyecek ölçüde fiyatlarda artış olacağı beklenilmektedir.

Bu çerçevede, Next’in icra kurulu başkanı Simon Wolfson Bangladeş’teki tedarikçilerle bir araya gelip durumla ilgili genel bir bilgilendirme toplantısı yapmıştır. Buna göre gerçekten de Brexit ve poundda yaşanan düşüş İngiliz tüketiciler için bir sorun oluşturmaktadır.

1982’de kurulan ve 550’si İngiltere ve İrlanda’da olmak üzere toplamda 750 mağazası olan Next; 2016 yılında toplamda 4,1 milyar £ seviyesinde satış yapmıştır. Bangladeş için İngiltere, ABD ve Almanya’dan sonraki en büyük hazırgiyim ihracatı yapılan ülke konumundadır.

2015-16 mali yılında Bangladeş’in İngiltere’ye hazırgiyim ihracatı %21,4 oranında artarak 3,52 milyar $ olarak kaydedilmiştir.

Kaynak: www.ihkib.org.tr

Share this post:

Related Posts

Leave a Comment