Rusya’ya İhracat Bulgaristan Üzerinden Mi Oluyor?

Türkiye’nin Rusya pazarına gerçekleştirdiği örme kumaş ve örme giyim ürünleri ihracatı azalırken Bulgaristan’a rekor düzeyde arttı. Bu artışın nedeni Türk firmaların ihracatlarını Bulgaristan üzerinden yapması olabilir.

24 Kasım 2015 yılında Rus Jetinin düşürülmesinin ardından Türkiye ile Rusya arasında ipler her alanda koptu. Bu kopuş turizmi ve tekstil ihracatını da olumsuz etkiledi. Son iki yıldaki dramatik düşüş rakamsal olarak analiz edildiğinde, Türk tekstilciler için yıllarca çok önemli bir yere sahip olan Rusya pazarına ihracatın düştüğü görülüyor. TÜİK kayıtlarına göre, 2015 yılında toplam 3,6 milyar dolarlık ihracat yaptığımız Rusya pazarına 2016’da ancak 1,73 milyar dolarlık ihracat yapılabildiği görülüyor.

Rusya’ya gerçekleştirdiğimiz genel ihracatımız yarı yarıya azalırken tekstilde bu tablo daha vahim. Yine TÜİK kayıtlarına göre 2015 yılında 168,7 milyon doları örme kumaş, 76,8 milyon doları örme giysi ve aksesuarları (çorap dahil) olmak üzere 245,5 milyon dolarlık ihracat yapmışken bu rakam 2016’da yüzde 79 oranında azalarak 51,9 milyon dolara gerilemiştir.

2017 itibariyle iki ülke arasındaki ilişkiler tekrar düzelmeye başladı. Bundan sonraki süreçte ihracattaki düşüş yerini tekrar artışa bırakabilir. Bunu özellikle bu yılın ortalarında hissedebiliriz. Peki burada şu soruyu sormak lazım: Rusya’ya örme kumaş ve örme giysi ihracatı azalırken bu büyük kayıp nasıl telafi edildi, sektör bu sorunu nasıl aştı? Yanıt, Bulgaristan’a yapılan tekstil ihracatındaki anormal artışta gizli olabilir.

Bakın, 2015 yılında Bulgaristan’a 166,7 milyon dolarlık örme kumaş ve örme giyim eşyası ihracatı yapılmıştı. Bu rakam 2016 yılında yüzde 128,4 oranında artarak 381 milyon dolara yükseldi. bir yılda örme kumaş ihracatı 110 milyon dolar, örme giyim eşyası ihracatı ise 105 milyon dolar arttı. Bu taleple, ihracatçılarımızın başarısıyla açıklanacak bir durum değil. Kuvvetle muhtemel Türk ihracatçılar Rusya’ya tekstil ihracatın önü kesilince kendilerine yeni bir yol aradı ve Bulgaristan’ı bu amaçla bir atlama taşı olarak kullandı. Tahminimiz Rusya’nın Türk ihraç ürünlerine uyguladığı ambargo sebebiyle ürünler ilk önce Bulgaristan’a ihraç ediliyor, oradan da menşei değiştirilerek Rusya’ya ulaştırılıyor olabilir.

 

 

 

 

 

 

Share this post:

Related Posts

Leave a Comment