Bangladeşli Tekstil İşçileri Sokakta

Asya’nın önde gelen hazır giyim tedarikçilerinden Bangladeş’te maaşların artırılması ve iş koşullarının iyileştirilmesi talepleriyle tekstil işçileri gösteri ve eylemler yapıyor. İşçi eylemleri burada üretim yaptıran uluslararası markaların tedirgin ediyor.

Çin’den sonra Asya’nın ikinci en büyük hazırgiyim tedarikçilerinden Bangladeş’te tekstil işçileri sokaklarda protesto gösterileri yaparak düşük maaşları ve çalışma koşullarının iyileştirilmesini talep ediyor. Bangladeş Hazırgiyim Üreticileri ve İhracatçıları Birliği’ne (BGMEA) göre, hazırgiyim sektöründeki huzursuzluk ve söz konusu eylemler, kayıp siparişler ve üretimdeki düşüş nedeniyle sektörde 100 milyon dolar zarara neden oldu.

Öte yandan, Bangladeş’te üretim yaptıran H & M, Inditex, C & A, Next ve Tchibo markalarının, hükümetin ve fabrika sahiplerinin işçi gösterileri ve eylemlerine karşı sert tutumunu protesto için, Bangladeş Hazırgiyim Üreticileri ve İhracatçıları Birliği’nin (BGMEA) düzenlediği önemli etkinlik Dakar Hazırgiyim Zirvesi’nden konuşmacı ve katılımcı olarak çekilme kararı aldıkları belirtilmektedir.

Kaynak: www.ihkib.org.tr

Share this post:

Related Posts

Leave a Comment