Global Markalar, Bangladeş’teki Giyim Zirvesini Boykot Etti

H & M ve Zara’nın da aralarında bulunduğu önde gelen moda markaları, Bangladeş’te her yıl düzenlenen hazır giyim sanayi konferansını, işçilerin grev ve protestoları nedeniyle boykot ettiklerini açıkladı.

Bangladeş’te 30 milyar dolarlık hazır giyim sektörünün en büyük müşterileri olan Zara, H & M, C & A, Tchibo gibi global markalar, Bangladeş’te Şubat ayında yapılan Dhaka Giyim Zirvesi’ne katılmama kararı aldı.

Markalar bu kararı, sanayi kenti Ashualia’da bulunan on binlerce giyim işçisinin kitlesel protesto gösterileri düzenlemesi nedeniyle aldı.

C & A sözcüsü Thorsten Rolfes AFP’ye verdiği demeçte, “Bangladeş Hükümetini, tutuklu işçilerin meşru temsilcilerine özel dikkat göstererek işçi haklarının korunması için acil adımlar atmalarını şiddetle tavsiye ediyoruz.” dedi.

İsveçli konfeksiyon devi H & M’nin bir sözcüsü boykotu doğruladı. Sözcü Iñigo Sáenz Maestre, H & M, Dhaka Giysi Zirvesine katılmanın karışıklığa neden olacağı ve örgütlenme özgürlüğüne olan bağlılığımız hakkında yanlış işaretler oluşturabileceği kanaatiyle toplantıdan çıktığını açıkladı.

Aralık 2016’dan beri süren grev nedeniyle yaklaşık 1.600 çalışan görevden alındı ​​ve 34’ü tutuklandı; diğer suçlamalarla birlikte hırsızlık, kundakçılık, vandalizm ve gasp iddialarıyla ilgili 1.500’den fazla işçi aleyhinde dava açıldı.

Her yıl düzenlenen Dhaka Giyim Zirvesi, ülkedeki 4.500 giyim fabrikasını temsil eden bir sanayi kuruluşu olan Bangladeş Hazır Giyim ve Konfeksiyon Üreticileri ve İhracatçıları Birliği (BGMEA) tarafından organize ediliyor.

 

Share this post:

Related Posts

Leave a Comment