Örme Sanayinde 43 yıl; Özcanlar Tekstil

Bu hafta sizlere örme sanayinde önemli bir yeri olan Özcanlar Tekstil’i tanıtacağız.

1974 yılında kurulan Özcanlar Tekstil, İstanbul’da başlayan faaliyetlerini artan kapasiteye cevap verebilmek için Tekirdağ Çerkezköy Organize Sanayi bölgesinde 366.000 m2 alan içerisinde fabrika alanına taşıdı. Şu an faaliyet gösterdiği bu dev komplekste elyaftan kumaşa tamimiyle entegre bir tesis olarak üretime devam etmektedir.

Ar-Ge ve Ür-Ge’siyle tekstil sektörüne yön veren yenilikçi yaklaşımlarıyla iç pazarın yanı sıra ihracatta da söz sahibi olmayı kendine hedef belirlemiştir. Müşteri memnuniyetini ön planda tutarak kalite standartlarından ödün vermeden müşterilerine etkin, hızlı servis ve müşteriye yönlendirme konusunda tecrübeli ekibiyle Türk Tekstiline ve Ekonomisine katkıda bulunmaktadır.

Yönetim Kurulu Başkanlığını Celal Özen’in yaptığı örme sanayinin bu köklü ve başarılı firmasında iplik, yuvarlak ve düz örgü, iplik boya hattı, boyahane ve baskı tesisi hep bir arada bulunmakta, bu özelliğiyle tam bir entegre tesistir.

Elyaf Boya Tesisi: günlük 30 ton viskon, polyester ve akrilik boyama kapasitesine sahiptir.

İplik Tesisi: penye, penye kompakt, pamuk polyester, penye modal, tencel, viskon, openend ve Lyocell üretimi yapılmaktadır. Günlük 20 ton open end, 30 ton ring, 15 ton kompakt iplik kapasitesine sahiptir. Ayrıca fantezi üplik üretimi de mevcuttur.

Örgü Tesisi: 800 adet yuvarlak örgü makinesiyle ülkemizin en büyük tesislerinin başında gelmektedir. Günlük 100 ton örme kumaş üretimi yapılmaktadır. Bünyesinde beyzik grup yanında ringel ve jakar makineleri de mevcuttur. Bunların 130’u ringel, 70’i de jakarlı makinedir.

2013 yılında faaliyete geçen düz örgü grubunda da firma oldukça yüksek kapasiteye sahiptir. Firmanın bünyesinde 200 adet düz örgü makinesi bulunmaktadır.

Share this post:

Related Posts

Leave a Comment