Lenzing’den 70 Milyon Avro’luk Yeni Fabrika Yatırımı

Lenzing firması üstün özellikli elyafların üretimi için yeni yatırıma gidiyor. Yatırım tamamlandığında 25.000 ton ek kapasite daha devreye girmiş olacak.

İnsan yapımı selüloz liflerin üretiminde dünya lideri olan Lenzing yaklaşık 70 milyon avroluk yeni bir yatırımın startını verdi. Bir yıl içinde tamamlanması planlanan yatırım Avusturya Heiligenkreuz’da yapılıyor.

The Lenzing Group, kendi özel elyafı TENCEL®’in kapasitesini artırmak amacıyla Heiligenkreuz, Burgenland’de üretim tesislerine yenisin ekleyecek. Gerekli tüm onayları ve izinleri aldıktan sonra kapasite artırmaya yönelik proje 21 Mart 2017 Salı günü başlatıldı. İlk törene, Lenzing CEO’su Stefan Doboczky, Bernd Zauner ve Dieter Eichinger’in yanı sıra Lenzing Fibres’in iki yönetici direktörü katıldı.

Doboczky, “Yüksek kaliteli botanik spesifik liflerimizin üretim kapasitelerini artırmak için gelecek on iki aylık dönemde yaklaşık 70 milyon avro yatırım yapacağız” dedi. Bu yatırımla, Refibra ™ elyafı gibi yeni tür TENCEL® premium elyaflar üretilecek.

Yatırımın sonucunda grubunu lif üretim kapasitesi yıllık yaklaşık 25.000 ton artacak. Yeni elyaf, müşterilere 2018 yılının ilk çeyreğinden itibaren satışa sunulacak. 20 yıl önce Heiligenkreuz’da liyosel elyaf üretimini başlatan Lenzing bölgeyi Güney Burgenland’daki en büyük sanayi tesislerinden birine dönüştürdü. Yeni yatırım yeni bir kilometre taşı olarak görülüyor. Lenzing’in tüm ürün gruplarında ve tüm tesislerindeki toplam kapasite 1 milyon tonu aşmıştır. Bu kapasiteyle grup, selülozik elyafta pazarındaki payı  yüzde 18’dir.

Share this post:

Related Posts

Leave a Comment