Yuvarlak ve Düz Örgü Makinelerinin İthalatında Büyük Düşüş

Örme sanayinin 2017’deki makine yatırımlarıyla ilgili TÜİK rakamları açıklandı. 2017’nin ilk çeyreğinde çorap  makinelerinin ithalatı artarken yuvarlak örgü ve düz örgüde ciddi düşüşler oldu.

2016’nın Ocak-Şubat döneminde 178 adet çorap makinesi ithal edilmişken bu ithalat 2017’nin aynı döneminde 294 adete çıktı. Artış oranı yüzde 65,17 oldu. Bu artış çorapta yatırımların devam ettiğini gösteriyor. Ancak yuvarlak örgü kumaş makinelerinde ve düz örgü makinelerinde tam tersine ithalatta ciddi oranda gerilemeler oldu.

2016’nın ilk iki ayında 211 adet yuvarlak örgü makinesi ithal edilmişken bu rakam bu yılın aynı döneminde 72 adete geriledi. %65,8 düşüş söz konusu. Düz örgüde de durum hiç iç açıcı değil. 2016’nın ilk iki ayında 632 adet düz örgü makinesi ithal edilmişken bu rakam bu yılın aynı döneminde 85 adete geriledi. Düşüş %86,5 oldu.

Bu yılın ilki iki ayında gerçekleşen örme makine ithalatına ülkeler bazında baktığımızda çorap makinelerinin büyük çoğunlukla İtalya’dan,  örme makinelerinin Almanya, Güney Kore ve Tayvan’dan, düz örgü makinelerinin ise Almanya ve Japonya’dan geldiği görülüyor.

TÜRKİYE’NİN  OCAK-ŞUBAT DÖNEMİ ÖRME MAKİNE İTHALATI

Share this post:

Related Posts

Leave a Comment