2017 Çorap İhracatı Hedefi 1,1 milyar Dolar

Dünya Gazetesi’ne demeç veren İstanbul Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği  Çorap Meslek Komitesi Başkanı Özkan Karaca, 2017 yılı ihracat hedeflerinin 1,1 milyar dolar olduğunu söyledi.

Özkan Karaca

Çorap sanayisinin Türk hazır giyim ve konfeksiyon sektörünün önde gelen alt sektörlerinden biri olduğunu kaydeden Karaca, Türkiye’de geçen yıl 1 milyar 43 milyon 617 bin dolarlık çorap ihraç edildiğini belirterek 2017 yılı itibarıyla ihracat hedeflerinin 1 milyar 100 milyon dolar olduğunu açıkladı.

Dünyanın en büyük çorap ihracatçısının Çin olduğunu ve Çin’in dünya çorap ihracatının yüzde 40’ını tek başına karşıladığını kaydeden Karaca, Türkiye’nin ise dünyanın en büyük ikinci çorap üreticisi ve ihracatçısı olduğunu, ihtiyacın yaklaşık yüzde 10’unu karşıladığını söyledi.

Türkiye’nin en fazla ihracatı İngiltere, Almanya, Fransa, İspanya ve Hollanda’ya yaptığı bilgisini veren Karaca, çorap tüketiminin ülkelerinin gelir düzeylerine ve iklime göre değiştiğini, çorabın özellikle son yıllarda modanın tamamlayıcı giysisi olarak görüldüğünü, bunun da son yıllarda dünyada çorap tüketimini ciddi bir miktarda artırdığını ifade etti.

Almanya’da 25, Türkiye’de 5 çift

İskandinav ülkelerinde yaşayan insanların gelir düzeyinin çok yüksek ve bölgenin de yılın büyük bölümü çok soğuk olduğu için kişi başı çorap tüketiminin yıllık ortalama 50 çift olduğunu kaydeden Karaca, ABD’de kişi başı çorap tüketiminin yıllık 30 çift, Almanya’da 25 çift, İngiltere’de ise 20 çift olduğunu bildirdi.

Karaca, Türkiye’de ise kişi başı çorap tüketiminin yıllık ortalama 5 çift olduğuna işaret ederek, “Sağlıksız ama uzun süre giyilen naylon çoraplar çok fazla tercih ediliyor.” diye konuştu.

Karaca, son yıllarda Türk erkeklerinin çorap tercihlerinin değiştiğini de belirterek, “Türk erkekleri de çok renkli çoraplar giymeye başladı, özellikle genç kuşak invisible (görünmeyen) patik çorapları tercih ediyorlar.” dedi.

Share this post:

Related Posts

Leave a Comment