Rusya’ya Örme Giyim İhracatı Artıyor

TÜİK istatistiklerine göre Türkiye’nin Rusya’ya yaptığı örme kumaş ile örme giysi ve aksesuarları ihracatı 2017’nin ilk üç ayında yüzde 44,4 arttı. Bu artış örme giyim satışlarından kaynaklandı. Örme kumaş ve çorapta ise ciddi düşüş oldu.

Türkiye ile Rusya arasındaki tekstil dış ticareti 24 Kasım 2015 tarihinden beri  istenen seviyelere gelemedi. Özellikle örme kumaşta düşüş sürüyor. Örme giyimde ise iyileşme gözlemlendi.

TÜİK istatistiklerine göre Türkiye’den Rusya’ya 2016’nın ilk çeyreğinde 3 milyon doları örme kumaş, 10,1 milyon doları örme giyim olmak üzere toplam 13 milyon dolarlık ihracat yapılmıştı. Bu ihracat bu yılın aynı döneminde 6 milyon dolar artarak 19 milyon dolara çıktı.

Son üç aylık ihracata bakıldığında geçen yılın ilk üç ayında 3 milyon dolar olan örme kumaş ihracatının 1,2 milyon dolara gerilediği, 10,1 milyon dolar olan örme giysi ihracatının ise 17,7 milyon dolara yükseldiği görülüyor. Örme kumaşta üç aylık düşüş yüzde 58,8 olurken örme giyside artış yüzde 74,7 oldu.

Çorap İhracatı azaldı

TÜİK istatistiklerine göre 2016’nın ilk üç ayında Türkiye’den Rusya’ya 4,3 milyon dolarlık çorap ihracatı yapıldı. Bu yılın aynı döneminde ise ihracat yüzde 70,7 azalarak 1,26 milyon dolara gerildi. Bu da gösteriyor ki çorapta işler iyi gitmiyor.

 

Share this post:

Related Posts

Leave a Comment