Pamuk Fiyatı ABD’deki Satış Patlamasıyla Birlikte Yükselişe Geçti

ABD’de pamuk satışlarının artmasının ardından pamuk fiyatlarında hızlı bir yükseliş başladı. 7 Nisanda 73,46 c/lb seviyeleriyle dibi gören pamuk fiyatları 10 nisandan sonra artmaya başladı. 28 Nisan’da ise 80 c/lb’yi aşarak önemli bir direnç eşiğini aştı. Bu tarihten sonra da pamuk fiyatları ABD pamuğuna gelen yüksek taleple birlikte 15 Mayısta 86 c/lb sınırını da aştı.

ABD  vadeli işlem pamuk endeksleri, günlük değişim limitinin 2014 yılının ortalarından bu yana ki en yüksek seviyesine yükseldi. Temmuz ayına kadar sürekli artan bir sipariş ve bunların teslimatı gündemde milyonlarca balya sipariş edilmiş durumda bu da fiyatları yukarı çekiyor.

Pamuk piyasasındaki canlılığın artmasıyla Kıtalararası Piyasalar, vadeli işlem sözleşmeleri yapmak için gerekli teminat miktarını artırdı ve Pazartesi günü oturum için izin verilen fiyat bandını genişletti.

Uluslararası Pamuk Danışma Komitesine göre, Çin pamuk stoklarını satmaya devam ediyor ve dünya ekonomisinin güçlenmesiyle küresel tüketim bu yıl yüzde 2 artarak 24,6 milyon tona çıkacak. ABD Tarım Bakanlığı’na göre, Hindistan, Pakistan ve Vietnam gibi ülkelerdeki iplikçiler de ABD pamuk ithalatını bu yıl yüzde 60 civarında artırdı.

Share this post:

Related Posts

Leave a Comment