Hazır Giyim İhracatında Düşüş Devam Ediyor

2017 Yılının Ocak-Nisan döneminde Türkiye’nin hazır giyim ve konfeksiyon ihracatı 2016 yılının aynı dönemine göre %5,9 azalarak 5,4 milyar dolar oldu.

2017 yılının Ocak ayında da bir önceki yılın aynı ayına göre %4,9 oranında düşüş görülmüş ve bu düşüş eğilimi Şubat ayındaki %9,1 düşüş oranıyla devam etmiştir. Mart ayında ise ivme pozitife dönerek %1,8 oranında artış gerçekleşmiştir. Nisan ayında ise ivme tekrar negatife dönerek %11,1 azalış meydana gelmiştir.

2017 yılının Ocak-Nisan ayında Türkiye’den en fazla hazırgiyim ve konfeksiyon ihraç edilen ilk üç ülke Almanya, İngiltere ve İspanya şeklinde

sıralanmaktadır. Yılın ilk dört ayında Almanya’ya %3,3 oranında azalışla 1 milyar dolarlık ihracat yapılırken, İngiltere’ye %10 düşüşle 605 milyon dolarlık ve İspanya’ya %0,5 artışla 599 milyon dolarlık ihracat yapılmıştır. Bu üç ülkeyi dördüncü sırada 259,8 milyon dolarlık ihracat rakamı ile Hollanda ve beşinci sırada 254,4 milyon dolarlık ihracat rakamı ile Fransa takip etmektedir. Sırasıyla Irak, İtalya, ABD, Polonya ve İsrail Türkiye’nin hazırgiyim ve konfeksiyon ihracatında diğer önde gelen pazarlardır.

2017 yılının ilk dört aylık döneminde hazırgiyim ve konfeksiyon ihracatının üç temel ürün grubunun üçünde de azalışlar gözlemlenmiştir. Örme giyim eşyaları ve aksesuarları en fazla ihraç edilen ürün grubudur. Örme giyim eşyalarının ihracatı 2017 yılı Ocak-Nisan döneminde 2016 yılının aynı dönemine göre %5,5 oranında azalarak 2,8 milyar dolar olmuştur. İkinci büyük grup, dokuma giyim eşyaları ve aksesuarlarının ihracatı %8,1 oranında azalarak 2 milyar dolara düşmüştür. Ev tekstili ürünlerinin de içinde yer aldığı diğer hazır eşya ürün grubunda ihracat %0,9 düşüşle 617,6 milyon dolar olmuştur. Kaynak: İTKİB Genel Sekreterliği Hazırgiyim ve Konfeksiyon Ar-Ge Şubesi

Share this post:

Related Posts

Leave a Comment