Pamuktaki Fiyat Artışının Nedeni Ne?

Pamukta 2016’başından beri artış yaşanıyor. Bu artış ülkemizde doların yüksek seyretmesi nedeniyle daha ağır hissediliyor. Peki pamuk fiyatları neden artıyor ve bu durum ne zamana kadar sürecek?

Neden artıyor pamuk fiyatları? Herkesin merak ettiği bu sorunun cevabını hem işin uzmanlarına sorduk hem de dış piyasalarda çıkmış makale ve haberleri inceleyerek sizler için araştırdık.

Fatih Pakdamar

Sektörde faaliyet gösteren ve iplik satışı yapan Pamuk İplik’in sahibi Fatih Pakdamar‘a göre artış hammadde kaynaklı. Bu ve diğer birçok farklı etkenin pamuk ipliğindeki artışı tetiklediğini belirten Pakdamar, son günlerde yaşanan durgunluğun yavaş yavaş artışı sorgulatmaya başladığını, Ekim ayından itibaren yeni çıkacak pamuk hasadının bolluğu da eklenince fiyatların geri çekilmesine ve normalleşmesine zemin oluşturacağını belirtiyor.

Pamuk Dünyada Neden Artıyor?

Pamuktaki fiyat artışının nedeni aslında muhtelif. Bunlardan birincisi ABD kaynaklı. Küresel ihracatın % 29’unu karşılayan en büyük pamuk ihracatçı konumundaki ABD’nin bu ihracatı, 2016/17 sezonunda yıllık bazda %53 oranında artması bekleniyor. Bu artışın ana kaynağı olarak Tayvan ve Çin’den gelen yüksek talep gösteriliyor. Bu iki ülkeden gelen talep üzerine 70 sentlerde seyreden pamuk fiyatı 2017 Mayıs ayında 80’lerin de üzerine çıkarak 86’ları görmesine neden oldu. Bir hafta kadar yaşanan bu hızlı artış şu anda durmuş görünüyor. ABD pamuk piyasasında pamuk fiyatları 76 sentler seviyesinde seyrediyor.

İkincisi, Çin arzı. Fiyatlar, Çin pamuk stoklarının 2016/17 yılına göre 1,9 milyon ton düşerek 11,3 milyon ton seviyesine gerileyerek Temmuz ayında yükseldi. Düşük tedarik endişeleri yükseltti. Bu spekülasyonlar, piyasada fiyatların yükseldiğini gören panik alımına neden oldu. Aslında, Çin pamuk stokları, şu an % 15 düşüşle 10.7 milyon ton olarak tahmin ediliyor.

Üçüncü olarak küresel stoklar. Mevcut stıklarda 2016/17 sezonunda % 6, 2014/15 sezonundan bu yana % 19 düşüş tahmin edilmektedir. Bu, ağırlıklı olarak Çin’deki azalan stokların yanı sıra küresel tüketimin üretimden daha ağır basmasıyla da ön plana çıkmaktadır.

Dördüncü olarak Asya’daki Kuraklık. Geçen yıl Ağustos ayında Hindistan ve Pakistan’da yaşanan kuraklık nedeniyle bu iki ülkede yaşanan tedarik sorunları oldu. Bu nedenle pamuk fiyatlarında kısa süreli bir artış meydana geldi. Buna ek olarak, Hindistan’da para politikasının şeffaflığını artırmak için uygulanan para reformları da fiyatlara yukarı yönlü baskı yaptığı belirtiliyor.

ABD’nin küresel pamuk ihracatı payı, son 6 yılda en yüksek seviyesi olan 2015/16 döneminde % 26’den sonra rekor tazeleyerek %39 seviyesine ulaşacak. 

Yüksek Pamuk Fiyatlarının Sonu Geldi mi?

Son günlerde fiyatlarda bu yönde emareler var. Uluslararası piyasada yer alan makalelerde de fiyatlardaki artışın artık sonunun geldiği, bundan sonra inişe geçeceği belirtiliyor.

2017/18 sezonuna ilişkin raporlar, ABD’de pamuk ekilen alanda % 20’nin üzerinde bir artış beklediğini gösteriyor. Hava olumlu kaldığı sürece, üretimin yükselmesi bekleniyor. Bu ilan edildikten sonra, fiyatlar bir hafta içinde % 1 düştü. Yeni sezonun birkaç ay içinde başlamasıyla birlikte, yakın gelecekte pamuk fiyatlarında düşüş eğilimi görülebilir. Buna ek olarak Türkiye’de pamuk üretiminde artışı dile getirmek lazım. Pamukta destekleme primi kg’da 80 kuruşa çıktı. Bu artış pamuk ekiminin artmasını sağlayacak. Tahminler bu yıl sonunda 900 bin tonlara ulaşacağı yönünde. Bu gerçekleşirse pamuktaki fiyat baskısının azalacağını söylemek yanlış olmaz.

YORUMLAR:

Mustafa Kebabcı: Bu ülkede dövize endeksli her şey döviz arttıkça artar, düştükçe yine artar.

Mehmet Sadık: İplik fiyatları 3 nedenle değişir: 1 döviz kurları 2. İplik hammaddesi borsası ve 3. psikolojik fiyatlandırma. Kurlar ve borsa yerinden oynamazsa bile fiyatlar psikolojik olarak artabilir. Yani pazarına göre fiyat artar veya azalır.

2014-2015-2016 DÖNEMİ PAMUK FİYATLARI

 

Share this post:

Related Posts

Leave a Comment