Özbekistan’dan Pamuk İthalatı Neden Azaldı?

Dünyada pamuk ihracatında 5’inci, pamuk üretiminde 6’ncı sırada yer alan Özbekistan’dan ülkemize pamuk ihracatı azaldı, adeta durma noktasına geldi.

TÜİK istatistiklerinde Özbekistan’dan ülkemize 2015 yılında 11 milyon dolarlık, 2016 yılında ise yaklaşık 18 milyon dolarlık pamuk gelirken 2017’nin ilk 6 ayında  pamuk döküntüleri dahil 2,4 milyon dolara kadar geriledi. Peki, neden artık pamuk gelmiyor?

Özbekistan’ın pamuk ekimini azaltıp yaş sebze ve meyveye yönelmesi bu gerilemenin ana sebebi olarak değerlendiriliyor. Özbekistan’ın yeni devlet başkanı Şevkat Mirziyoyev, tarımda pamuğa dayalı olan düzeni değiştireceklerini pamuk ekimini azaltıp domates ve diğer sebze ve meyvelerin ekimine ağırlık vereceklerini açıklamıştı. Bunun uygulamaya geçtiği anlaşılıyor.

Mirziyoyev tarımda çeşitliliği arttırmak için kararlı. 2016’da ülke 818,500 ton sebze ve meyve ihracatı yaptı. Bu rakam bir önceki yılı göre %38 artış anlamına geliyor. Özbekistan, geçtiğimiz yıl itibariyle, İspanya ve İtalya’ya yapılan kapari satışı da dahil olmak üzere dokuz yeni pazara ihracat yapmaya başladı. Yeni açılan pazarlar ile birlikte Lübnan’a ceviz; İsrail, Vietnam ve Çek Cumhuriyeti’ne kuru üzüm; Belçika ve Hollanda’ya kurutulmuş meyve ve İsviçre’ye taze üzüm ve kavun ihraç etmeye başladı. Ayrıca Mirziyoyev çilek ve safran üretiminde de atılım yaptı.

Özbekistan’daki tekstil fabrikaları ne olacak?

Pamuk ekimini azaltıp başka ürünlerin ekimine ağırlık verilmesi ülkede faaliyet gösteren tekstil fabrikalarını olumsuz etkilemesi bekleniyor. Bol hammadde hayaliye bu ülkede iplik fabrikaları kuranlar artık pamuğu istedikleri bollukta ve ucuzlukta bulamayabilirler. Yeni tekstil fabrikası yatırımları da bu süreçte azalacağı kaçınılmaz görünüyor.

 

Share this post:

Related Posts

Leave a Comment