Rusya’ya İhracat Yüz Güldürdü

Türkiye’nin tekstil ve hazır giyimde bir zamanlar en önemli pazarı olan Rusya’ya örme kumaş ve örme giysi ihracatı firmaların yüzünü güldürdü.

Rusya ile yaşanan sorunlar azaldıkça ve ikili ilişkiyi güçlendirecek adımlar atıldıkça Türkiye’nin tekstil ve hazır giyim ihracatı artıyor. 2016’da dip yapan ihracat 2017’de tekrar artış trendine girdi. TÜİK’in altı aylık ihracat verileri bu olumlu gidişatı açıkça gösteriyor. 2016’nın ilk 6 ayında örme kumaş ve örme giyside 24 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdiğimiz Rusya’ya bu yıl yüzde 58’lik artışla 38,2 milyon dolarlık ihracat yapıldı.

Gerçekleşen bu 38,2 milyon dolarlık ihracatın 4,3 milyon dolarlık kısmını örme kumaş ürünleri, 33,9 milyon dolarlık kısmını da örme giysi ürünleri oluşturdu. Geçen yılla kıyasladığımızda örme kumaşta fazla artış olmadığını görüyoruz. Ancak örme giysi de aksine artış var. 2016’nın ilk 6 ayında 20 milyon dolar olan örme giysi ihracatı bu yılın aynı döneminde 33,9 milyon dolara yükseldi. Artış oranı yüzde 70’ler civarında.

LASİAD artıştan memnun

7-13 Ağustos’ta düzenlenecek olan  Laleli Fashion Shopping Festivali’ne hazırlanan LASİAD düzenlediği basın toplantısında Laleli’deki canlanmanın yarattığı olumlu havayı basın mensuplarıyla paylaştı. 2017’ye iyi bir başlangıç yaptıklarını söyleyen LASİAD Başkanı Gıyasettin Eyüpkoca, “Bu yılın ilk yarısında geçen yılın aynı dönemine göre ticaretimizde yüzde 25-30 artış kaydettik. ‘Ticaretin Altın Anahtarı Laleli’ sloganıyla 6’ıncısını düzenlediğimiz festivalin yaratacağı sinerji sayesinde Laleli’de eski parlak günlerimize döneceğiz” dedi.

Laleli’nin en önemli müşterisi Rusya’dan gelen misafirler olduğunu aktaran Eyyüpkoca, Moskova ile yaşanan sıkıntı günlerin geride kaldığını belirtti. İşlerin düzelmeye başladığını ve kapanan mağazaların yerine yenilerinin açıldığını bilgisini veren Eyüpkoca, “Rusya’dan iş adamları Türkiye’ye daha sık gelmeye başladı. Yurt dışından müşterilerin tekrar Laleli’ye dönmüş olması bundan sonraki sezonlara olumlu bakmamızı sağlıyor. Firmalar önünü görmeye başladı” dedi.

Share this post:

Related Posts

Leave a Comment