Hasan Güven: Piyasa Her Geçen Gün Kötüye Gidiyor

Fantazi Örme Kumaşta sektörün tanınmış firmalarından Güven Örme’nin Genel Müdürü Hasan Güven, tekstil piyasasını değerlendirdi.

2017’nin ilk üç ayının kötü geçtiğini ancak ilk çeyrekten sonra durgunluğun iplik fiyatlarının düşmesiyle  arttığını  belirten Hasan Güven, bunun en açık ispatının fiyatlarda gevşeme meydana geldiğinde artan siparişler olduğunu aktardı.

Hasan Güven

Almanya ile gerginlik 
Tekstil ve hazır giyimin ihraç odaklı olduğunu, AB’nin ise sektörü ayakta tutan pazar olduğunun altını çizen Hasan Güven, Almanya ile Türkiye arasında yaşanan gerilimin kötü gidişatı körüklediğini söyledi.İki ülke arasındaki gerilim nedeniyle Alman sigorta şirketinin Türkiye pazarından çıktığı bilgisini veren Güven,  piyasanın daha iyi gitmesini gösteren hiç bir emare olmadığını şahsi görüşünün daha da kötüleşeği yönünde olduğunu sözlerine ekledi.

Nakit sıkıntısı 
Piyasanın nakit ihtiyacında da şu sıralar ciddi sıkıntılar olduğunu kaydeden Güven Eximbank ve KGF kredilerinin kesilmesinin nakit bulmakta zorluğa neden olduğunu aktardı. Banka mevduat faizlerinin yüzde 15’lere çıkarken esnaf ve sanayici para bulmak için yüzde 18-19 civarlarında faizle para bulabiliyor. Böyle bir durumda yüzde 10 karla çalışan hiç bir firmanın dayanamayacağını iflas ve batakların önünün açılacağı endeşini dile getiren Güven, hükumetin acilen yeni çareler bulması gerektiğine dikkat çekti.

Share this post:

Related Posts

Leave a Comment