TGSD Başkanı: “Söylemler Yumuşamazsa Türk Tekstili Büyük Yara Alır”

17 milyar dolarlık tekstil ve hazır giyim ihracatının yüzde 70’ten fazlasının yapıldığı AB ülkelerindeki alıcıların yarısı Türkiye’ye artık gelmiyor.

Türkiye Giyim Sanayicileri Derneği (TGSD) Başkanı Şeref Fayat, “Siyasi söylemler yumuşamazsa Türkiye tekstil sektörü büyük yaralar alır. Referandum döneminde AB ile, Hollanda ile, hele Almanya ile yaşanan sert tutumlar müşteriler tarafından açıkça gündeme getirildi. Bunlar güvenlik ve 15 Temmuz nedeniyle gelmeyenler için ek bir bahane oldu” dedi.

Türkiye 17 milyar dolarlık tekstil ve hazır giyim ihracatının yüzde 70’ten fazlasını AB ülkelerine yapıyor, bu ülkelerdeki yabancı alıcıların yarısı yaşanan siyasi gelişmelerden dolayı Türkiye’ye gelmeyi durdurdu. Türkiye’deki üreticiler, “ellerinde bavullarla AB ülkelerinin kapısını aşındırıp ürün satmaya çalıştıklarını” söylüyor. Bu durum fiyatların düşmesine neden olurken, AB ülkeleri bu alandaki ihtiyaçlarını karşılamak için başta Doğu Avrupa olmak üzere birçok ülkede yeni üretim yerleri kuruyor. Türkiye’deki büyük tekstil üreticileri bu ülkelere gidip üretimi araştırıyor ve müşterilerine yakın olmak için üretimlerini Doğu Avrupa’ya kaydırıyorlar.

Haberin Devamı: http://t24.com.tr/haber/siyasi-soylemler-yumusamazsa-turkiyede-tekstil-sektoru-buyuk-yara-alir,437667

Ankara’daki hükümet ölçüyü kaçırıyor

Deutsche Welle’nin haberine göre Mainz’da yaptığı bir seçim etkinliğinde Schulz, “Ankara’daki hükümet ölçüyü kaçırıyor. Almanya ve Türkiye arasındaki ilişkiler Ankara’nın sistematik bir şekilde yürütmeye çalıştığı gibi olmamalıdır” ifadelerini kullandı. Schulz durumun böyle devam etmesi halinde “Almanya, Türkiye’den aşağılamayı kabul edecek bir ülke değildir” ifadelerini kullandı. Schulz, Türkiye’nin kabul edilemez ve tehlikeli bir biçimde, uluslararası ilişkilerin ve Avrupa’nın tüm ilkelerinden uzaklaştığını söylerken, Türk hükümetini bu yolu bırakıp yapıcı işbirliğine dönmeye çağırdı.

 

Share this post:

Related Posts

Leave a Comment