Kasırgadan Sonra Pamuk Fiyatları Tekrar Düşüşe Geçti

Harvey ve Irma Kasırgalarının etkisini kaybetmesinden sonra pamuk fiyatları yeniden düşüşe geçti.

ABD’nin pamuk merkezi olan Teksas’ı etkileyen Harvey Kasırgası ve Florida’yı etkileyen Irma nedeniyle pamuk fiyatları 75,59 sente kadar yükselmişti. Bu artış kasırgaların etkisinin ortadan kalmasının ardından düşmeye başladı. 14 Eylül itibariyle ABD borsalarında pamuk fiyatları 70 sentin altında seyrediyor. Beklentiler bu düşüşün süreceği yönünde.

Harvey Kasırgası pamuğa zarar vermedi

Güney Teksas’ı etkisi altına alan Harvey Kasırgası’nın pamuk tarlalarına zarar verdiği sanılmıştı ancak gerçek sonrada ortaya çıktı ki, kasırga gelmeden pamuk hasat edilmişti bu nedenle de pamuğa bir zarar gelmemişti. Bu anlaşılınca fiyatlar üzerindeki baskı ortadan kalktı. Irma Kasırgası’nda da yine benzer endişeler vardı. Fırtına Florida’ya yaklaşınca yine pamuk fiyatlarında yükseliş meydana geldi ve fiyatlar 75,59’a kadar yükselmişti.

İki kasırga nedeniyle pamuk fiyatlarında yaşanan artış geçiciydi ve şu anda fiyatlar 70 sentin altında seyrediyor. Beklentiler bu düşüşün süreceği yönünde. ABD’li pamuk üreticilerinin tek endişesi var; fiyatların sürekli iniş çıkış yaşaması. İstekleri fiyatların stabil kalması yönünde.

Share this post:

Related Posts

Leave a Comment